Aslan evinde kükredi

Aslan evinde kükredi

29 Aralık 2019 Pazar  |   Günlük

Galatasaray ilk yarıyı ezici bir galibiyet alarak moralli kapattı. Alınan 3 puandan çok oynanan oyun tam da bahsettiğimiz vizyonu sergiler nitelikteydi. Aslına baktığımızda son hafta doğru sistemi bulmuş bir Galatasaray var. Bu maçta 2011-2012 sezonunda oynanan oyun sistemi vardı sahada. Doğru kadro seçimi, Fatih Terim’in Belhanda ve Selçuk sevdasından vazgeçip Taylan’a şans vermesi istenilen Galatasaray’ı ortaya çıkardı. Aldığı her topu 3. bölgede değerlendirmek isteyen bir takım gördük. 90 dakika boyunca 33 kez rakip ceza sahasında topla buluşulması ise bunu kanıtlar nitelikteydi. 

Bir ayrı parantez de Taylan’a açmak istiyorum... Gerçekten mükemmel bir maç çıkarttı. Ara pasları, yaptığı asist ve attığı gol. Terim kendi egosundan vazgeçip 4-5 hafta önce sürekli olarak Taylan’a şans vermiş olsaydı, puan tablosunda çok farklı bir takım görebilirdik. Şans buldukça çok daha iyi noktalarda olacaktır. Galatasaray adeta yeni bir oyuncu transfer etti. Fatih hoca ısrarla belirttiği ‘’hak eden formayı alır’’ cümlesini unutmadan bu tarz hamlelere devam ederse kazanan Galatasaray olur.

Bununla beraber Mariano ve Nagatomo'nun da sürekli hücuma çıkarak atak sürekliliğini sağlaması Seri’nin de istediği performansa ulaşmasına yol açtı. Maç boyunca pasörlüğü olağanüstü seviyedeydi. Galatasaray 2. yarı ile birlikte Seri – Taylan – Lemina orta sahası ile devam ederse oynamak istediği oyunu sahaya yansıtacaktır. Emre Akbaba’nın dönüşünü de düşünecek olursak Terim’in eli oldukça güçlenecek. Falcao da herhangi bir sakatlık yaşamadan iyi bir kamp dönemi geçirirse ve Galatasaray yapacağı transferler ile onunla birlikte oynamayı öğrenirse takım adına birçok şey değişir. 

Galatasaray için 17 haftalık süreç sona erdi. Terim’in hemen hemen her maç sonunca söylediği Ocak ayı revizyonu geldi. Bu süreç nasıl geçecek gerçekten merak ediyorum. Çünkü devre arası transfer dönemi Galatsaray için çok hareketli geçecek. Yeni bir takım kurulacak gibi duruyor. Gelecek ve gidecek oyuncularla beraber 2. yarı için bambaşka bir takım göreceğimiz aşikâr.

Geçen sene Ocak ayı revizyonu Galatasaray’ı şampiyon yapmıştı. Aynı hamle bu sezon işleyecek mi? Hep beraber göreceğiz...

Bülent Kaan Köse