'Askeri değil siyasi'

'Askeri değil siyasi'

28 Mayıs 2019 Salı  |   Günlük

"Ankara’nın S-400 satın alımı çok fazla soruyu akıllara getiriyor...” Rusya Bilimler Akademisi Küresel Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’ne bağlı Küresel Güvenlik Merkezi Öğretim Görevlisi Stanislav İvanov, Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 anlaşması hakkında değerlendirmelerde bulundu.  

İvanov’un Nezavisimaya Gazeta’da yer alan yazısından bölümler şöyle: 

“Bir ülkenin başka bir ülkeden hava sahası için savunma silahı alması tamamen normal. Ancak son birkaç aydır Washington ültimatomlar vererek Türk devletini anlaşmadan vazgeçirmeye çalışıyor.  

Washington ve Brüksel, Türkiye’nin S-400 satın almasını ihanet olarak görüyor. Türk devleti henüz Washinton’ın şantajına boyun eğmedi, hatta Rusya’ya eğitim için askeri personellerini gönderdi. 

Ancak Türkiye’nin S-400 konusunda nihai kararını verdiğini söylemek için henüz erken. ABD’nin baskısı ve NATO’dan müttefiklerinin daha kârlı teklifleri karşısında Recep Tayyip Erdoğan Rusya ile anlaşmayı feshetme yoluna gidebilir. 

Ankara’nın S-400 satın alma kararı askeri gereklilikten değil, siyasi nedenlerden dolayı alındı. Türkiye Cumhurbaşkanı, Moskova ile Washington arasındaki karşıtlığından en kazançlı şekilde faydalanmak istedi.  

Erdoğan yeni darbe girişimlerine karşı kendini koruma altına almak istiyor olabilir. Ülkedeki yerel seçimler, halkın büyük bölümünün iktidardaki AK Parti’ye karşı güveninin azaldığını ortaya koydu. Parti Ankara ve İstanbul’da kaybetti. Erdoğan, S-400’leri askeri jetlerin izinsiz uçuşlarına karşı önlem olarak, hava üslerinin bulunduğu bölgelere yerleştirmek istiyor olabilir. Hava savunma sistemlerinin bir kısmı ile Ankara’nın ve cumhurbaşkanlığı sarayının koruma altına alınması planlanıyor olabilir.”

(TürkRus.Com)