'Asker göndermek iç savaşı uzatabilir'

'Asker göndermek iç savaşı uzatabilir'

31 Aralık 2019 Salı  |   Günlük

Sarraj hükümetinin Hafter tarafından köşeye sıkıştırılmasının ardından AKP Meclis'i Libya tezkeresi için olağanüstü gündemle toplayacak. Peki Libya'ya asker göndermek akıllıca mı?

Rusya uzmanı, Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer, Halk TV'ye Türkiye'nin Libya politikası ve Libya'ya asker göndermeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin 2013'ten bu yana Libya'da faaliyet gösterdiğini ancak son hamlelerle bunu açık bir hâle getirdiğini belirten Sezer, bunun çok akıllıca bir tavır olmadığını ifade etti.İhvan politikasının dışarıda desteklenmesinin bizi Batılı kaynakların gözüyle emperyalist pozisyona da soktuğunu ifade eden Sezer, "Tırnak içerisinde söylüyorum, milli çıkarlar müdahaleyi gerektiriyorsa, bunu açık yapıp hareket etmeden tepki çekmek çok akıllıca bir politika değil" diye konuştu. 

Uluslararası ilişkiler literatüründe, pek çok makalenin iç savaşlara dış müdahale durumunda savaşın daha da uzadığını ortaya koyduğuna işaret eden Sezer, Libya'ya asker göndermenin iç savaşı uzatabileceğinin yanı sıra çok sayıda askerimizin şehit olabileceğinden duyduğu endişeleri de dile getirdi.

Sezer şunları söyledi:

"Meclis'te bir sürpriz çıkmasını beklemiyorum ama belki de bu da bir Irak tezkeresi gibi geri dönebilir. Küçük de olsa böyle bir ihtimalin olduğunu düşünüyorum. Libya'daki iç savaşta Türkiye örtülü de olsa tarafını belli ederek, askeri işbirliği anlaşmaları çerçevesinde 2013'ten beri birtakım faaliyetlerde bulunuyordu Sarraj hükümetine katkı veriyordu. Üstelik BM'nin Libya'da özellikle silah yardımı anlamında iç savaşa katkı verilmemesi yönündeki kararına rağmen Türkiye'nin orada bu operasyonu yürüttüğünü hemen herkes biliyordu. Biz bu örtülü durumu resmen fiiliyata döktük. Bir anlamda siyasi bir tercihle kendimiz açığa çıkarttık ve resmen taraf olduğumuzu deniz anlaşması ve askeri işbirliği anlaşmasıyla duyurduk. Türkiye'nin deniz aşırı bir ülkeye asker göndererek bir iç savaşa taraf olması, şu soruyu akla getiriyor; Türkiye'nin buradaki menfaati nedir? Bunu az önce bahsettiğim deniz anlaşması ile açıklamaya çalışanlar var ama bu bir savaşta müdahil olmamızı gerektirecek kadar Türkiye'nin milli çıkarlarına etki etmiyor. Suriye'deki müdahalede terör sorunu, milli güvenlik tehdidi vs. bunların hepsi tamam ama Libya'da böyle bir şey yok."

Sezer ayrıca, Babıali TV'de Suat Toktaş'ın Libya ile ilgili sorularını yanıtladı: