‘Artık sana ihtiyacım yok’

‘Artık sana ihtiyacım yok’

17 Mayıs 2019 Cuma  |   Günlük

Bir grup TRT çalışanı, “istihdam fazlası personel” (İFP) kapsamına girdiği ileri sürülen 169 kişinin “devlet personel başkanlığı havuzu”na kaydırıldığını, bu sayının artmasından endişe edildiğini açıkladı. 

Instagram’da “TRT sanatçıları Tarım Bakanlığına mı gönderiliyor” başlıklı bir açıklama yapan çalışanlar, geçen yıl 1876 kurum çalışanının emekliliğe teşvik adı altında baskılar sonucu kurumdan ayrıldığını belirtti. 

Çalışma yeri değiştirilen 169 kişilik listede spiker, sanatçı, muhabir, kameraman ve teknisyenlerin bulunduğunu duyuran çalışanlar, buna karşılık çok farklı kurumlardan yüzlerce kişinin işe alındığını, bunlardan bazılarına işe gelmedikleri halde maaş ödendiğine dikkat çekti. 

Açıklamada, “TRT yıllardır yayınlarını gerçekleştiren, yayıncılık faaliyetinin çeşitli alanlarında hizmet vermiş nitelikli personeline ‘Artık sana ihtiyacım yok’ diyor” denildi.

TGC'nin açıklaması

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu yıllardır siyasetin etkisinde kalarak kamu hizmeti yayıncılığından sapmış, çok sesli yayıncılıktan tek yanlı yayıncılığa dönüşmüştür. Yurttaşların  vergileriyle de desteklenen kurumun bir an önce kamu hizmeti yayıncılığına dönmesi, yurttaşları aydınlatan, bilgisini, görgüsünü ve kültürünü arttıran bir yayıncılığa adım atması gerekmektedir.  

Hal böyleyken TRT yöneticileri kurumun deneyimli yayıncı, spiker, teknisyen, sanatçı kadroları üzerinde baskı amaçlı uygulamalar gerçekleştirmektedirler. TRT’nin kadro şişkinliğinin günahı kurumun deneyimli yayıncılarına çıkarılamaz. Bu günah olsa olsa kurumun içini tek sesli politik amaçlarla dolduran siyasetçilerindir. "