Arena'da sürpriz yok

Arena'da sürpriz yok

1 Mart 2020 Pazar  |   Günlük

Galatasaray geçen hafta aldığı tarihi galibiyetle şampiyonluk yarışında hız kesmedi. Fenerbahçe galibiyeti ile beraber büyük bir öz güven kazanan Cimbom, Gençlerbirliği karşısında da hata yapmadı ve kritik Sivas deplasmanı öncesi çok önemli bir üç puanı daha hanesine yazdırdı. Sezon başından beri en rahat oyununu oynayan Galatasaray’ın önünde zor maçlar olsa da puan kaybı yaşayacağını düşünmüyorum. 

Maça beklendiği gibi hızlı başlayarak oyununun kontrolünü maçın başından sonuna kadar elinde tutan Galatasaray, hızlı oyunu ile maçı yine ilk yarıdan kopardı. Derbi galibiyetinin anlam bulması için bu maçta puan kaybı yaşamamak çok önemliydi.

Konsantrasyon kaybı yaşamadan, Kadıköy galibiyetinin rehavetine kapılmadan, böylesine üstün ve rahat oynamak çok zordu. Sarı kırmızılılar öz güvenli olsa bile oyun disiplininden kopmadı ve kazanmasını bildi. Fatih hoca Gençlerbirliği’nin savunma zafiyetlerini çok iyi analiz etmiş olacak ki, geçtiğimiz senelerdeki Feghouli–Mariano ikilisi ile bu akşam sonuca gitti. Özellikle Mariano bu sene en etkili performansını sergiledi. Devre arasından önce gönderilecek oyuncular arasında yer alan Brezilyalı oyuncu herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Bununla beraber son haftalarda mükemmel bir performans sergileyen Seri doğru oyun sistemi oyuncu grubu ile gerçek kimliğini göstermeye başladı. Lemina’nın sakatlığından sonra ikinci bölgede ne yapacağı merak konusu olan Fildişili  yıldız şu an takımın en önemli oyuncularından bir tanesi. Attığı garanti paslar ve oyun görüşü ile fark yaratmaya devam ediyor. Fatih Terim’in ilk yarı boyunca verdiği ‘’Ocak ayını bekleyin" mesajı yine şaşmadı. 

Tecrübeli teknik adam adeta şapkadan tavşan çıkardı. Bana soracak olursanız bu değişimin sebeplerinden bir tanesi sol tarafın tamamen değişmesinden kaynaklanıyor. Babel–Yuto ikilisi yan pas oyunu oynarken Saracchi–Onyekuru ikilisi dikine oynuyor. Galatasaray’ın ilk devreye nazaran bu kadar gol fırsatı yaratmasının temel sebebi oyunu dikine oynuyor oluşu. Sarı kırmızılı ekip istediği zaman gol pozisyonuna girebiliyor. Aynı takımı bu denli farklı oynatmak ise tamamen Terim’in başarısı. 

Galatasaray yoluna hız kesmeden devam ediyor. Şampiyonluk konuşmak için erken olsa da Terim psikolojik üstünlüğü ele almış durumda. Alınacak her üç puan diğer takımlar için tehdit oluşturuyor. Bu noktada avantaj Galatasaray’ın. Haftaya oynanacak olan Sivas deplasmanına daha motive giden sarı kırmızılıları en az Fenerbahçe maçı kadar kritik ve zorlu bir deplasman bekliyor.

Sivas olağanüstü performansıyla hala şampiyonluk adayı. Her iki takım da dikine oynamayı seviyor. Mükemmel bir maça şahit olacağımız kesin. Bir maç her ne kadar üç ihtimalli olsa da ben bu maçta beraberliğin olmayacağı kanaatindeyim.

Bülent Kaan Köse