Ara Güler ve 'ilk' yazmanın tehlikesi

Ara Güler ve 'ilk' yazmanın tehlikesi

23 Ocak 2018 Salı  |   Günlük

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, gazetecilerin haberlerini dikkat çekici kılabilmek için kullandığı bazı ifadelerin yol açabileceği sorunlara aşağıdaki olayı örnek gösterdi:

"Hürriyet'te ve internette KitapSanat sayfasında yayımlanan "Magnum'a seçilen ilk Türk" yazısında "Dünyanın en önemli fotoğraf kooperatifi sayılan Magnum Ajansı, 70 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk fotoğrafçıyı (Emin Özmen) bünyesine aldı" deniliyordu. Samed Karagöz, Milliyet'in Cumartesi ekinde 6 Ocak'ta çıkan yazısında, ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in de Magnum Ajansı'na fotoğraf verdiğini hatırlatarak, Hürriyet'i eleştirdi:

"Hürriyet'teki dostlarımız ya halkla ilişkiler firmasından gelen bülteni olduğu gibi kullandılar ya da logolarının yanında yer alan 'Türkiye Türklerindir' mottolarını göz önüne alıp Ara Güler'i Türk fotoğrafçı saymadılar. Her iki durum da gazetecilik açısından son derece sıkıntılı. Yaşarken bu kadar efsaneleşmiş bir sanatçımıza reva görülen bu yaklaşım son derece üzücü."

Karagöz'ün tahmin ettiği gibi, bu konuda bana bir şikayet gelmemişti. Bu eleştiriyi KitapSanat'ın Yayın Yönetmeni İhsan Yılmaz'a ilettim; şu yanıtı verdi: "Emin Özmen bu listeye aday gösterilen ilk Türk fotoğrafçısı. Ara Güler, Magnum Ajans için istenildiğinde fotoğraf göndermiş, onlara iş üretmiş ama bu listeye girmemiş ve aday da gösterilmemiş."

Yılmaz'ın verdiği bu bilgiyi, Nezih Tavlaş'ın kaleme aldığı "Foto muhabiri Ara Güler" kitabı da doğruluyor. Ara Güler, bu kitapta Magnum ile ilişkisini şöyle anlatıyor: "Magnum'la ilişkim farklı oldu, diğer Magnum üyeleri gibi çalışamazdım, temsilcilik, muhabirlik gibi sabit görevlerim vardı. Birçok fotoğrafımı dağıtılmak üzere Magnum'a verdim. Ama hiçbir zaman Magnum'un tam içinde yer almadım, tam üyesi değilim."

Kitabın bu sayfalarını Karagöz'e ilettim, "Ara Güler tam olarak Magnum üyesi olmamış ama buradan "Magnum'un bünyesinde" olmadığı manası çıkmıyor" yanıtı verdi. Eleştirisinin haklı olduğunda ısrarlıydı.

Doğrusu aynı kanıda değilim. Haberde kastedilen "üyelik" ilişkisi. Ara Güler de üye değil. Nitekim kendisi de Magnum'a üye olmadan fotoğraf verdiğini söylüyor. Dolayısıyla Emin Özmen'in durumuyla Ara Güler'inki farklı. Fakat yine de haberde Magnum'dan söz etmişken, Ara Güler'in de oraya fotoğraf verdiğine atıfta bulunulabilirdi, bulunulmalıydı. "İlk" yazmanın ne denli riskli olduğunu da binbirinci kez daha hatırlatayım."

Yazının tamamını okumak için tıklayın