Ara Güler mi Aram Güleryan mı?

Ara Güler mi Aram Güleryan mı?

29 Ekim 2018 Pazartesi  |   iyi

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, kısa süre önce kaybettiğimiz fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in adı ve soyadıyla ilgili tartışmaya değindi:

"Fotoğrafın efsane ismi Ara Güler'in ölümünün ardından yayımlanan bazı biyografilerde "tam adının Aram Güleryan olduğu" öne sürülüyordu. Hürriyet'in internet sitesinde yer alan iki haberde de bu iddiaya yer verilmişti.

Ara Güler ile konuşup kendisinin anlatımlarına dayanarak yaşamöyküsünü yazan gazeteci Nezih Tavlaş, bu iddiayı yalanlayan bir e-posta gönderdi:

"Ara Bey'in, tam adının Aram Güleryan olduğunun kaynağı maalesef sizin gazete. Bunu yazanlar, 23 Mart 2016'da Hürriyet'in internet sitesine çıkan 'Fotoğraf sanatçısı Ara Güler kimdir' haberine dayanıyor. Bu isim meselesi ilk orada çıkmış ama kesinlikle uydurma.

Kitabımda 'Ara' adının, 'Yakışıklı Ara' olarak da bilinen Ararat Kralı Ara Geghetsik'ten geldiğini, babasının soyadı kanunu çıktığında Güler soyadını seçtiğini yazmıştım. Tam adı Ara Güler'dir. Lütfen bu yanlışı düzeltin"

Tavlaş'ın yazdığını başka kaynaklardan da kontrol ettim; "Aram Güleryan" diye bir bilgi yok. Hürriyet'teki bu "Aram Güleryan" isminin iki yıl önce neye dayanarak yazıldığı da belli değil, kaynak gösterilmemiş.

Bu durumda "Aram Güleryan" iddiasında bulunanlar sağlam kaynak gösterip kanıtlamalı ya da yanlış olduğunu kabul etmeli. Düzeltilmesi ve internetten silinmesi büyük ustaya saygının da gereği..."

Yazının tamamını okumak için tıklayın