Ankara’ya Gagarin, Moskova’ya Yunus Emre

Ankara’ya Gagarin, Moskova’ya Yunus Emre

29 Nisan 2020 Çarşamba  |   MG Özel

Sonbahar aylarında Ankara'da, uzaya ilk giden ilk insan olan Sovyet kozmonotu Yuriy Gagarin'in, Moskova'da ise ünlü halk şairi Yunus Emre’in heykeli açılacak. 

Moskova Belediyesi yetkilileri, iki başkente konulacak heykellerle ilgili kararın daha önce alındığını anımsattıı söyledi. Yetkililer, "2019 yılındaki Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı'nın bir parçası olarak, karşılıklı dostça adımlar ve işbirliği kapsamında Ankara'daki Dikmen Vadisi Parkı'nda kozmonot Gagarin'in ve Moskova'daki Muzeon Sanat Parkı'nda da Türk şair Yunus Emre'nin anıtın dikilmesi kararı zaten alınmıştı" dedi. 

Konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Moskova Belediyesinden bir yetkili Medya Günlüğü’ne, "Anıtların hazırlanmasıyla ilgili çalışmaların yaz sonuna doğru tamamlanmasını bekliyoruz. Sonbahar aylarında da her iki anıtın resmi törenle açılmasını planlıyoruz." dedi. 

Edinilen bilglere göre, Aleksandr Rukavişnikov'un başkanlığındaki Rus heyetinin Gagarin anıtı üzerindeki çalışmaları halen devam ediyor. Bronzdan hazırlanan heykel, 4,2 metre yüksekliğinde olacak. 

2019 yılında Moskova'da resmi temaslarda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Gagarin’in heykelinin Dikmen’deki bir parka, Moskova'da da Yunus Emre heykelinin dikileceğini açıklamıştı. 

19 Aralık 2016’da suikast sonucu öldürülen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un eşi Marina Karlova, her iki başkente anıt dikilmesi fikrinin nasıl doğduğunu şöyle anlatmıştı: 

"Andrey Karlov'un 1962 yılında Sovyetler Birliği'nin Kahire Büyükelçiliği'ndeki okulda eğitim aldığı dönemde Gagarin o okulu ziyaret etmişti. Andrey diğer öğrenciler ile birlikte çok mutlu olmuştu. Çünkü Gagarin'i hepimiz çok seviyorduk, bugün de öyle. Gagarin tüm öğrencilerle tek tek ilgilenmişti. Andrey bana, ' Gagarin'i bizzat görmek büyük bir olaydı, benim için bayramdı' demişti. Daha sonra Gagarin, Andrey'e birlikte çektirdikleri toplu fotoğrafı hediye etti. Fotoğrafta ' Andrey Karlov'a Yuri Gagarin'den hatıra' yazıyordu. Bu fotoğraf ailemizin çok değerli bir parçası. Andrey de bu fotoğraftan onur duyuyordu. Bu nedenle Gagarin'in anıtının Ankara'da bir parkta açılmasını arzu ediyordu. Bu girişim tabii aslında Ankara'daki Rus Kültür Derneği'ne ait ama Andrey de derneğe bu konuda çok yardımcı oldu. Fakat izin çıkmayınca anıt Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği binasına konuldu. Hatta elçilikte anıtın açılışında tören de yapılmıştı. Bence Andrey'in arzuladığı gibi Gagarin'in anıtının Ankara'da bir parka yerleştirilmesi çok güzel olur." 

Fuad Safarov, Moskova