Anıtkabir için dilekçe

Anıtkabir için dilekçe

28 Temmuz 2017 Cuma  |   Günlük

Anıtkabir imar planında yapılan değişiklik konusunda, bugün Ankara Büyükşehir Başkanlığına yüzlerce vatandaş itiraz dilekçesi verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi öncülüğünde bir çok demokratik kitle örgütünün başlattığı ve halkın da katıldığı itiraz başvuruları bugün gerçekleştirildi.

İtiraz süresi 7 Ağustos 2017 tarihinde sona erecek.

İtiraz üzerine imar planında bir değişiklik yapılmaz ise, bu değişikliğin iptali için idari yargıda dava açma yoluna gidilecek.

Demokratik kitle örgütleri ve vatandaşlar adına açıklama yapan Mahmut Aslan ve Ömer Faruk Eminağaoğlu şunları söyledi:

"...Başvuruya konu imar planı değişikliği, Anıtkabir ile ilgili olarak yeni bir durum yaratmakta ve Anıtkabir imar planı değişikliğine yol açmaktadır. Kesilen ağaçlarla ve 2023'te öngörülen Anıtkabir imar planı ile bu durum açık ve tartışmasızdır. Burada bir gerekçe olarak, muhafız alayı veya başka askeri birimlerle ilgili imarsız alanların düzeltildiğinin, bu nedenle değişiklik yapıldığının ifade edilmesi, yapılan işlemlere asla meşruiyet ve hukuksallık kazandırmaz. Hiç bir gerekçe, yapılan işlemleri hukuksal kılamaz. Anıtkabir ile ilgili yapılan bu işlemler, Anıtkabir'in temsil ettiği değerlere, Atatürk'e, Cumhuriyet ve değerlerine yönelik saldırı niteliğindedir."

İtiraz dilekçesi verme sırasında polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.