'Anımsamıyorum!'

'Anımsamıyorum!'

18 Temmuz 2019 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Farkında mısınız? 

Çevremizde, yakınlarımızda, komşularımız arasında son aylarda en çok duyduğumuz yakınmaların başında “anımsamıyorum” geliyor. 

- "Anahtarları nereye koyduğumu bilemiyorum.”

-  "Artık, hiçbir yakınımın telefon numarasını ezbere bilemiyorum.” 

- "Sabah ne yediğimi bile hatırlayamıyorum.” 

Tanıdık geldi mi? 

Günlük yaşamda sıkça duyduğumuz ve yaşadığımız hafıza sorunları acaba önemli mi  Bunlar “bunama” belirtisi olabilir mi?Tedavi gerekir mi? Ne yapmalıyım? 

Alzheimer hastalığı, hafızayı etki altına alan, yakın zamanı anımsayamama ile başlayıp; bulunduğu yeri, zamanı unutma, günlük yaşam kalitesinde bozulmayla seyreden, tedavi edilebilen kronik bir hastalıktır.  

Demans (bunama) kelimesi; Latince zihin anlamına gelen “mens” kelimesinden türemiştir. Demans, zihin yitirilmesi anlamına gelir. Alzheimer hastalığı demans tanımının yüzde 66'sını oluşturmaktadır.  

Alzheimer  

Başta Alzheimer olmak üzere tüm bunama durumları geleneksel olarak yaşlılığın getirdiği bir durum olarak algılanmaktadır. Hem hekimler, hem de hasta yakınları uzunca bir süre bunamanın tedavi edilemediğini veya tedavi etmeye değmeyeceğini düşündü. Oysa bugün, aralarında depresyon, vitamin eksikliği ve tiroid sorunlarının da bulunduğu bazı hastalıkların belirtilerinin bunamayla benzerlik gösterdiği bilinmektedir. Bu hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler tedavi ile iyileştirilebilir ve durdurulabilir. Alzheimer, tamamen kurtulma olanağı olmasa da tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Yapılan araştırmalar, Alzheimer tedavisine geciktirmeden başlayan kişilerin, tedavisine aylar sonra başlanan kişilere göre genellikle daha iyi bir durumda olduklarını göstermektedir.

Vitamin ve minerallerle ilgili yapılan çalışmalarda folik asit ve vitamin B12 eksikliği ile bilişsel fonksiyonlarda azalma arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır. Bu nedenle  B12 ve folik asit takviyesi almak faydalı olmaktadır. Alzheimer’a karşı faydalı olduğu bir çok bilimsel çalışma ve yayınla desteklenmiş olan doğal besinlerden biri de omega-3 yağ asitleridir.  

Koruyucu öneriler 

• Okumak zihni çalıştıran en etkili yoldur. 

• Haftada birkaç kez sosyal toplantılara aktif olarak katılın. 

• Beslenmenize özen gösterin. Yağ, tuz, şeker, un ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. 

• Aktif ve düzenli spor yapın. 

• Tansiyonunuz 130/80 mm Hg altında olmalıdır.