'Amiral' Rusya'da battı!

'Amiral' Rusya'da battı!

30 Haziran 2018 Cumartesi  |   Günlük

Kısa süre önce Demirören Holding'e geçen Doğan Grubu'nun Rusya'daki 11 yıllık yatırım macerası hüsranla sonuçlandı ve 336 milyon dolarlık yatırım "battı."

Konuyla ilgili haber Hürriyet'te şöyle yer aldı:

"Hürriyet, Hollanda'da kurulu bağlı ortaklığı Hürriyet  Invest B.V. ve Hürriyet Invest B.V'nin pay sahibi olduğu Trader Media East Ltd.  ve TME'nin toplam 1 avro bedelle Fatih Berber'e satıldığını duyurdu. Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık AŞ'den Kamuyu Aydınlatma  Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, grubun, bu satış sonucunda, hem  Hollanda'da hem Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinde yer alan tüm faaliyetlerinden  çıkacağı ifade edildi."

Böylece, bundan 11 yıl önce 336 milyon dolar yatırılan projeden geriye 1 euro kalmış oldu...

Medya Günlüğü, 24 Kasım 2017'de konuyla ilgili gelişmeleri "Doğan Grubu için Rusya'da deniz bitti" başlıklı haberde şöyle duyurmuştu:

Rusya'da Doğan Grubu'nun 10 yıl önce 336 milyon dolar yatırdığı ve başarısızlığa uğrayan projede sona gelindi. Rusya'nın bir zamanlar en büyük seri ilan yayını olan "İz Ruk v Ruki" (Elden Ele) ve Job.Ru sitelerinin kapatıldığı duyuruldu. 

RBK'nın haberine göre, "İz Ruk ve Ruki" ile Job.Ru'nun sahibi olan, 2006 yılında 840 milyon dolar değer biçilen "Pronto Media" şirketi faaliyetlerine son verdi.

Şirketin sahibi olan Trader Media East holdinginden yapılan açıklamada, "Pronto Media"nın kapatıldığı duyuruldu.

Trader Media East'ın net zararı 30 Eylül 2017 itibarıyla 19,6 milyon dolara ulaşmıştı. Bu zararın büyük bölümünün "Pronto Media"dan kaynalandığı açıklandı.

Doğan Grubu, 31 Aralık 2016 itibarıyla Trader Media East'ın yüzde 97,29 hisselerine sahipti. 

Konu Türkiye'de borsaya "Hürriyet'in yurt dışı bağlı ortaklığı Jersey'de mukim Trader Media'nın dolaylı bağlı ortaklığı Rusya'da mukim Pronto Media dijital platformların faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi" diye yansıdı.