'Amerikan kışkırtmasına dikkat'

'Amerikan kışkırtmasına dikkat'

17 Eylül 2018 Pazartesi  |   Serbest Kürsü

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RİSİ) Danışmanı Orta Doğu uzmanı Yelena Suponina, İdlib sorununun kansız şekilde çözülmesinde anahtarın Türkiye'de olduğunu, bölge ülkelerinin ABD kaynaklı kışkırtmalara dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Suponina, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Pazartesi günü Soçi'de yapılacak zirveyi Medya Günlüğü'ne şöyle değerlendirdi:

"Tahran zirvesinin hemen ardından Erdoğan, Putin ile yeniden görüşmesi gerektiğini söyledi. Aslında, Erdoğan bu görüşmeyi Almanya'ya yapacağı resmi ziyaretinin ardından planlıyordu. Fakat zirve erkene alındı. Bu da İdlib meselesinin acil olduğunu, ertelenemeyeğini gösteriyor. İki ülke liderlerinin bir ance bu konuyu masada istişare yapması gerekiyor. İdlib ile ilgili yaşanan gelişmeler bunu zorunlu kılıyor. Moskova İdlib'de geniş çaplı askeri operasyon için henüz acele etmiyor. Fakat askeri operasyonun ertelenmesi uzun sürmeyecek. Çünkü bu sorunu çözmek lazım. Erdoğan'ın Soçi ziyareti de bununla izah edilebilir."

İdlib'in Suriye yönetiminin kontrolüne geçmesi gerektiğini savunan Rus uzman, "Kimse bundan kuşku duymasın. Tek soru, bunun nasıl ve ne zaman yapılacağı. Rusya bu konuda çok dikkatli adımlar atıyor, acele etmemeye çalışıyor. Çünkü bu bölgede Türkiye'nin nüfuzunun güçlü olduğunu biliyor. Orada her şeyin kansız şekilde bitmesi Türkiye'nin elinde. Yalnız benim burada bir uyarım daha var: Washington'dan kaynaklanan kışkırtmalara dikkat etmek lazım. ABD, halen Rusya-Türkiye-İran üçlü formatından çok rahatsız" dedi.

Fuad Seferov, Moskova