‘Alternatif kanallar’ kazandı

‘Alternatif kanallar’ kazandı

1 Nisan 2019 Pazartesi  |   Günlük

Çok değil, bundan 7-8 yıl önce Türkiye’de ya da dünyanın herhangi bir yerinde önemli bir olay yaşandığında çoğu kişi NTV ya da CNN Türk’ü açardı. 

2013 yılındaki Gezi olayları haber kanalları için sonun başlangıcı oldu. Türkiye tarihinin en önemli toplumsal olaylarını ekrana getirmek yerine “penguen belgesi” yayınladıkları için izleyenlerin bir bölümü tarafından aforoz edildiler. Önce pes eden kapısına protestocuların dayandığı NTV oldu, haber kanalı özelliğinden hızla uzaklaştı. 

CNN Türk Gezi olaylarında uğradığı prestij kaybına rağmen artık başka haber kanalı kalmadığı için bir kesim tarafından yine de seyredildi. Ama bu süreçte kanalın marka isimleri "muhalif" oldukları gerekçesiyle birer birer uzaklaştırıldı. Demirören Grubu’na geçmesinden sonra ise iktidar yanlısı yayınları nedeniyle seyredilme oranı iyice düştü. 

Son yerel seçimler bir kez daha gösterdi ki, artık toplumun bir kesimi haberleri alternatif medya kanallarından almayı tercih ediyor. 

Seçim gecesi “büyük” olarak nitelenen kanallar içinde en çok tercih edilenlerden biri FOX TV oldu. Bunun dışında Halk TV, KRT ve Tele 1 de “alternatif mecra” arayanların adresiydi. 

Yerel seçimlerde sonucu en çok merak edilen yerlerin başında kuşkusuz İstanbul geliyordu. Muhalefet adayı Ekrem İmamoğlu gece boyunca sık sık açıklama yaptı. Gazetecilik ve yayıncılık kuralları bu açıklamaların canlı yayınlanmasını gerektirirdi ama bunu sadece 3-4 kanal yaptı, diğerleri, yani  ATV, Star TV, Kanal D, Show TV, CNN Türk ve NTV yok saydı. 

Sonuç olarak toplumun bir kesimi seçim sonuçlarını alternatif kanallardan izledi.  

Ama “alternatif mecra” deyince sadece televizyon kanallarını değil Twitter’ı da mutlaka saymak gerekiyor.