'Allah ne verdiyse paylaşırız'

'Allah ne verdiyse paylaşırız'

6 Ocak 2020 Pazartesi  |   Günlük

İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli’nin intiharının ardından sosyal medyada ihtiyacı olan öğrenciler için değişik yardım kampanyaları başlatıldı. 

Örneğin sanatçı Haluk Levent’in önderlik ettiği Ahbap, 100 öğrenciye aylık 300 lira burs verilmesi kararı aldı. 

Bazı akademisyenler de ocak ayı maaşlarını ya da kitaplarının gelirini zor durumdaki öğrencilere bağışlayacağını duyurdu. 

Lokanta ya da kafe sahipleri ise Twitter’da, adres vererek, “…. bölgesinde ya da yakınında oturan kardeşlerimden aç olan ve durumu olmayan kimse varsa, kafemize (lokantamıza) gelmesi ve sadece misafirinizim demesi yeterli. Allah ne verdiyse paylaşırız” mesajını paylaşmaya başladı. 

İstanbul Üniversitesinin geçen yıl 2 lira 75 kuruş olan yemek ücretleri 3 buçuk liraya çıkarması ve öğrencilerin 3 öğün yararlandığı indirimli yemek hakkını tek öğüne düşürüp kahvaltıyı kaldırması tepkilere yol açmıştı. 

Hemen ardından Ünli’nin, “Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var” mesajını paylaştıktan sonra intihar etmesi özellikle sosyal medyada büyük tepki yaratmıştı. Üniversite yönetimi, Ünli’nin intiharının da etkisiyle geri adım attı.