Ali Gevgilili'yi kaybettik

Ali Gevgilili'yi kaybettik

11 Eylül 2018 Salı  |   Günlük

Abdi İpekçi döneminde uzun yıllar Milliyet'in ekonomi sayfalarını yöneten ve İpekçi'nin ölümünden sonra ise bir süre başyazarlık görevinde bulunan Türk basınının usta isimlerinden Ali Gevgilili hayatını kaybetti.

80 yaşında vefat eden Gevgilili, 2001 yılından itibaren eşi Emel Gevgilili ve çocuklarıyla beraber New York'ta yaşamaya başlamıştı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Ali Gevgilili'nin ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda "Değerli üyemiz Ali Gevgilili'yi kaybettik. Mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren Ali Gevgilili'yi sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ali Gevgilili'nin ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz" dedi.

KİMDİR?

1938 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Özel Türk Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim gördü. Mesleğe 1954 yılında Ege Ekspres'te başladı. Yeni İstanbul, Vatan gazetelerinden sonra 1963'de Milliyet'e girdi. Milliyet gazetesinde 1963 yılında başlatılan Türkiye'nin ilk ekonomi
sayfasının editörü ve köşe yazarı oldu. Aynı gazetede düşünce, siyaset ve sanat insanlarının katılımıyla oluşturduğu "Düşünenlerin Forumu" tartışma-söyleşi köşesini yönetti.

(Medyaradar)