Aklıma takılan 4 soru

Aklıma takılan 4 soru

13 Kasım 2019 Çarşamba  |   Mentor

Jerome Valcke, Sepp Blatter yönetiminin “2 numarası” bir dizi usulsüzlük iddiası nedeniyle yargılandı ve 10 yıl futboldan menedildi.  

Önce CAS, sonra da İsviçre Federal Mahkemesi başvurularını reddetti. Şimdi de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvuruyor. 

1- Peki Fenerbahçe yöneticileri TFF kararına karşı AİHM'ye neden başvurmadılar? 

2- Daha da önemlisi, UEFA'nın Fenerbahçe'ye verdiği ceza yargılama olmaksızın onları cezalandıran bir karardı çünkü onları şike gibi yüz kızartıcı suçtan mahkûm ediyordu ama onlar savunma yapamamıştı. Tüm bu olumsuzluğa rağmen UEFA'ya “Yargılamayı tamamlayın” niye demediler? 

3- Fenerbahçe yöneticileri yargılanmadan suçlu ilan edilmeye ve tüm hukuk kuralların çiğnenmesine rağmen bu haksızlığa karşı İsviçre'de yerel mahkemelere neden başvurmadılar? 

4- Daha da önemlisi her şey için her yere başvuran Trabzonspor yönetimi neden UEFA'ya başvurup "Şike yaptı dediğin insanları cezalandır” demedi. Mantıken demeliydi çünkü “UEFA ceza verdi Fenerbahçe suçlu” diye ürettikleri argüman Fenerbahçe yöneticilerinin ceza almaması nedeniyle tamamen çürüyor. 

Daha önce defalarca yazdığım gibi ya bu süreçte Fenerbahçe herkesin bildiği bir düzende bir başına kimsesiz kaldı ya da çok ağır ihmal var. Her ikisi de kimseyi sorumluluktan kurtarmaz.