Akkuyu'daki casus

Akkuyu'daki casus

20 Haziran 2018 Çarşamba  |   Günlük

Rusya'nın en büyük devlet enerji şirketlerinden Inter RAO'nun üst düzey yöneticilerinden biri, casusluk suçlamasıyla gözaltına alındı. Karina Tsurkan adlı bürokratın geçen yıla kadar Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi'nde yönetim kurulu üyesi olarak da görev aldığı ortaya çıktı. Akkuyu Nükleer AŞ'nin 2017'deki genel kurulunda Tsurkan'ın yerine yönetim kuruluna Hasan Cüneyd Zapsu üye olarak atanmıştı.

Vedomosti gazetesinin haberine göre, Rus güvenlik makamları, FSB operasyonu sonrası gözaltına alınan ve "yabancı ülke vatandaşı" olduğu belirtilen 43 yaşındaki Tsurkan'ın ismi açıklanmayan bir yabancı ülke için casusuluk yaptığını iddia ediyor. Medya bu ülkenin Romanya olduğu iddialarını gündeme taşıdı. 

Zanlı hakkında 10 ila 20 yıl arasında hapis istenebileceği vurgulanıyor. İnter RAO'nun sitesinde, Tsurkan'ın Rusya vatandaşlığının da olduğu bilgisi veriliyor.

Inter RAO elektrik enerji şirketinde ticaret müdürü olarak görünen Tsurkan'ın Romanya istihbarat servisiyle ilişkilendirildiği iddiaları medyaya yansıdı. 

Bu gözaltıyla ilgili olarak Rusya Enerji Bakan Yardımcılarından birinin ofisine de FSB tarafından baskın yapıldığı haber veriliyor.

Tsurkan'un şirket web sitesinde yer alan biyografisinde Moldova'da bir üniversiteden mezun olduğu, 2010-2011 yıllarında şirketin Moldova, Ukrayna ve Romanya ile ilişkilerinden sorumlu olduğu vurgulanıyor. 2017 yılında ise Akkuyu nükleer santralini inşa eden şirketin yönetim kurulunda görev yaptığı belirtiliyor. 

Daha önce medyaya yansıyan haberlerde Akkuyu Nükleer AŞ'nin 31 Mart 3017 tarihli genel kurulunda Karina Tsurkan'ın yerine yönetim kuruluna, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın arkadaşı olarak bilinen, ABD'de yaşayan işadamı Hasan Cüneyd Zapsu üye olarak atandığı vurgulanmıştı.

(TürkRus.Com)