‘Ajan’ refleksi

‘Ajan’ refleksi

30 Ekim 2019 Çarşamba  |   MG Özel

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Soçi’deki görüşmenin başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yanında getirdiği haritayı gazetecilerin görmemesi için kapatmasını istemesi çok konuşuldu. 

Aslında, söz konusu görüntüleri yayınlayan Rossiya-24 kanalının elinde kameralara yansıyan bir başka benzer olay daha var: Bakanlar ve kurmayların da bulunduğu ortamda görüşmeler başladığı sırada Putin eliyle "Kapıyı kapatın" işareti yapıyor. 

Sovyet gizli servisi KGB yüksek okulu mezunu olan ve bir dönem Doğu Almanya'da KGB adına çalışan Putin benzer refleksleri daha önce de göstermişti.  

Örneğin, internette Putin’in 7 Mart 2000 tarihli, devlet başkanı olarak yaptığı ilk röportajın  görüntüleri var. Gazetecileri Kremlin'deki makam odasına ağırlayan Putin bir soru üzerine masasının üzerinde neler bulunduğunu anlatıyor. O sırada masada Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait bir rapor da bulunuyo. Putin, "Bu FSB raporu. Fakat ben bunu kapatmak zorundayım" diyerek çok gizli damgalı raporu eliyle kapatıyor. 

Sovyet döneminde polisiye ve istihbarat filmleri çok seviliyordu. Bunlardan biri de 1979 yapımlı ünlü Sovyet yönetmen Stanislav Govoruhin'in "Buluşma Yeri Değiştirilmez" filmi. Filmi çok seven Putin, filmdeki ünlü Sovyet sanatçısı, şair Vladimir Visotski'nin "Hırsızın yeri cezaevidir!" sözlerini bir toplantıda tekrarlamıştı. Filmde ilginç bir sahne daha var: Masanın üzerinde dosyasını bırakan polisi cezalandırmak için amiri önce dosyayı saklıyor. Daha sonra dosyayı teslim ederken,” Dosya hiçbir şekilde açık yerde bırakılmamalıdır”diyor. Bu gibi filmlerde Sovyet güvenlik yetkilileri danışmanlık yapıyordu.

Fuad Seferov, Moskova