Ahmet Sever'e suçlama

Ahmet Sever'e suçlama

21 Aralık 2018 Cuma  |   Günlük

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muhammet Akçaer, 12 yıl birlikte çalıştığı 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün medya konusunda başdanışmanlığını yapan Ahmet Sever hakkında, "silahlı terör örgütüne üyelik" iddiasıyla soruşturma başlattı.

Savcı Akçaer, halen T24'te yazan Ahmet Sever hakkındaki dosyaya erişimle ilgili olarak da gizlilik kararı aldı. Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 kapsamında başlatılan soruşturma 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Savcı, Ahmet Sever'in avukatı Oya Aydın Göktaş'ın, "hangi terör örgütünün söz konusu olduğu ve neye dayanarak soruşturma açıldığı" yolundaki sorularını "gizlilik" kararını gerekçe göstererek yanıtsız bıraktı.

Sever'e  yaklaşık üç hafta önce de "İçimde Kalmasın Tanıklığımdır" kitabından dolayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank ve Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop tarafından aynı anda 4 hakaret ve tazminat davası açılmıştı. Erdoğan ve Varank "hakaret" iddiasıyla suç duyurusu yaparken, Şentop hakaretin yanı sıra tazminat konusunda da şikâyette bulunmuştu. 

Sever uzun yıllar Milliyet'in Brüksel muhabirliğini yaptıktan sonra Türkiye'ye dönmüş, bir süre CNN Türk'te de çalıştıktan sonra Gül'ün danışmanlığını üstlenmişti.

(T24, Medya Günlüğü)