Ahit Sandığı

Ahit Sandığı

9 Mayıs 2018 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Meşhur mitolojik efsane vardır, Ahit Sandığı. Musa'nın Mısır'dan çıkarken yanında alıp götürdüğü, hala daha yeri yurdu belli olmayan, içinde ne olduğu konusunda binlerce kitap yazılmış efsane!

Ama galiba artık bu sır perdesi kalktı. Çünkü bizim ülkemizin en büyüğü konuya açıklık getirdi. Meğerse sandığın içinde cari açığın düşmesine, enflasyonun aşağı çekilmesine, ihracatın artmasına sebep olacak bir manifesto varmış. 

Eyyy dünya, gözünüz aydın. Yine elleriniz böğrünüzde ortada kalakaldınız. Kıskanmaya devam edin bizi, elinizden geleni ardınıza koymayın.

Nasılsa bir şeycikler yapamayacaksınız çünkü bizim ahdimiz var. Milletle çobanı arasında yapılmış, iki cihan bir araya gelse çözülmeyecek taş gibi bir ahit. Hem öyle sandığa falan da gerek yok. 

Ah benim aziz milletim. Sizi bataktan alıp çıkaran, anneannelerinizin namusunu, dedelerinizin canını kurtaran, bağımsızlığınızı size geri teslim eden Atatürk'ünüzün bile yapamadığı ahide sahip çıkın. Atın oylarınızı sandığa, hiç korkmayın. Düşünmeyin. Babalar gibi ahdiniz var, sandık da önünüzdeyken atın oyunuzu anasını satayım. 

Atın ki sizleri bugünlere getiren, son 16 yılınızda şahlandıran, tüneller köprüler yollar yapan zihniyet daha da güçlensin, palazlansın. Bir 16 yıl daha verin. Çekinmeyin. Acaba falan diye asla içinizden geçirmeyin, münafık olursunuz. Dünü kurcalamayın, söylenmişlere takılmayın. Bu işler böyledir, bugün bunu derler yarın başka, aldırmayın. Fiyatlar artmış falan diye de hiiiç endişelenmeyin. Artan şey illa ki bir gün azalır, tıpkı uzaya fırlatılan füzenin yerçekimi dolayısıyla bir yerlere düşeceği gibi. 

Eyy emekli. Hele sen hiç gocunma, söylenme. Yılda iki kere 1000'er TL alacaksın. Hem de her yıl 11 gün daha erken. Yaklaşık 30 yıl içinde başladığın yere döneceksin, yani 30 yıl sonra 2000 TL değil 4000 TL almış olacaksın. Bunları hesap et emekli. Et met yeme zaten. Emekliliğinin tadını çıkar, git İsveç'e gez toz. Niye İsveç diye de sorma, git yeter ki...

Ya Rabbi, sana şükürler olsun, ne kadar da şanslıyız...

Analizör