Advocaat: Zenit'i markalaştırdı

Advocaat: Zenit'i markalaştırdı

15 Ağustos 2016 Pazartesi  |   MG Özel

Hollandalı Dick Advocaat 2006 yılında Rusya'ya ilk geldiğinde ülkenin ikinci büyük kenti St.Petersburg'un takımı Zenit'i çalıştırmaya başladı. Oysa o zamanlar Rusya ligi deyince akla ilk gelen Moskova ekipleriydi, yani Zenit yurtdışında fazla tanınan bir ekip değildi.

Özellikle CSKA Moskova o gelmeden kısa bir süre önce UEFA kupası kazanmıştı, doğal olarak herkes ondan bahsediyordu. Ancak Advocaat geldikten kısa bir süre sonra  takım üzerindeki etkisini gösterdi ve Mavi-Beyazlıları hızla Rusya'da kendisinden söz ettiren bir takım haline getirdi.

Rusya'nın zor koşullarının yanı sıra Advocaat'ı en çok zorlayan futbolcuların aldıkları çok yüksek ücretler, yani milyon dolarlar oldu. Çünkü Hollandalı çalıştırıcının Rusya'da bulunduğu dönemde, tıpkı şu anda Çin'de olduğu gibi bir dönem yaşanıyor ve futbolculara astronomik rakamlar ödeniyordu.,

Bu denli büyük paraların harcanıp kurulduğu takımlarda başarının yakalandığı pek görülmezse de Advocaat bu algıyı değiştirmeyi başardı. Milyon dolarlık futbolcuları alıp yönetmek ve oynatmak tahmin edilebileceği gibi o kadar kolay olmuyor. Türkiye'de hırçın futbolcular listesinde ilk beşte yer alan Fatih Tekke bile  ülkesinde takım takım gezerken ve hocalarla problem yaşarken onun yönetiminde uzun bir süre oynadı. 

Advocaat üç yıl çalıştırdığı Zenit'i uluslararası bir marka yapmasının yanı sıra sakin tavırları ve uysal karakteri ile Rus futbolseverlerin dikkatini çeken bir isim oldu. Zenit'e sadece lig şampiyonluğunu, UEFA ve Süper Kupa'yı değil saygınlık da kazandırdı. 2009 yılında Belçika Milli takımından teklif alıp şehirden ayrıldığında sadece St.Petersburgluların değil tüm Rusya'nın gittiğine üzüldüğü bir isim olmuştu. Arkasından gözyaşları dökülen Advocaat pozisyon oluştuğu anda bu defa hiç düşünülmeden Rusya milli takımının başına getirildi. Milli takımda da başarılı olan (12 galibiyet 8 beraberlik ve 4 mağlubiyet) Advocaat  PSV'ye geçince Rusya sayfasını kapattı. 

Şu anda Rusya'da çok saygın bir ismi var, onu reddedecek hiçbir takım tanımıyorum. Ben Advocaat'ı Türkiye'nin de yakından tanıdığı Mirca Lucescu'ya benzetiyorum. Ne büyük tesadüf ki Lucescu da şu günlerde Zenit'in başında....


Siyamend Kaçmaz, Moskova