'Adidas giyen vatanını satar!'

'Adidas giyen vatanını satar!'

23 Ekim 2018 Salı  |   Günlük

Rusya'da taşranın genelde eğitimsiz, suça bulaşmış, alt sosyal sınıflarının "gopnik" denen gençlerinin üzerinde Adidas eşofman, bir "üniforma" gibi her fotoğrafta selam çakar...

Ünlü modacı Karl Lagerfeld bir keresinde "Eşofman yenilginin işaretidir. Hayatınızın kontrolü kaybedersiniz, sonra da gidip bir eşofman alırsınız" demişti. Adidas marka eşofmanların gündelik hayatta en popüler olduğu yerlerin başında Rusya geliyor ve bugün imajı pek da parlak değil. Peki ama Rusya'da "Adidas'ın hikayesi" ne zaman başlamış ve bugüne nasıl gelmiş?..

Bu soruya verilen yanıtlar arasında 1980 Moskova Olimpiyatları ilk sırada gelir. Yani spor giyim markası Adidas'ın Sovyet hükümetiyle bir anlaşma imzalayıp tüm Sovyet takımını çizgili kıyafetlerle giydirdiği zamandan beri. 

Sovyet Rusya'da 1980'li yıllarda Adidas eşofman giymek "şıklık belirtisi" ve zenginlik göstergesi  sayılırdı. Adidas her yerdeydi. Bu eşofmanlardan edinmek için yeterli alım gücüne sahip olmayanların imdadına da taklit ürünler yetişti.

Rejimin bu durumdan duyduğu memnuniyetsizlik sözlü kültürde de kendine yer buldu: "Tot, kto nosit Adidas / zaftra rodinu prodast." Türkçesiyle "Adidas giyen, yarın vatanı satar" vecizesi bugün bile şaka yollu tekrarlana gelir!

Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından sonraki dönemde Adidas tipi eşofmanlar "suç dünyasında" popüler hale geldi. Rusya'da "hapishane üniforması" diye bir kavram olmadığı için Adidas eşofmanlar tutuklu ve hükümlülerin doğal kıyafetine dönüştü. Bu giyim tarzı hapishane sonrası hayata da yansıdı.

Bugün Adidas, ya da taklileri ile "Adidos", ya da "Abibas" eşofman + iskarpin kombini Rusya'nın Gopniklerinin alameti farikalarının başında gelmektedir.

Bir Twitter kullanıcısı, "Gopnik" denen alt tabaka Rusya gençliğinin eşofman sevgisini "Çünkü Rusya'da hayat sonsuz bir engelli koşudur" esprisiyle açıklıyor, ki kimi durumlarda bu görüşe katılmamak neredeyse imkansız.

(TürkRus.Com)