Açlığın fotoğrafı

Açlığın fotoğrafı

26 Kasım 2018 Pazartesi  |   Günlük

Ukrayna'da milyonlarca kişinin açlıktan ölümüne yol açan büyük kıtlık döneminde kalma bir ekmek parçası bulundu.

The Moscow Times gazetesinin haberine göre, Ukrayna Devlet Arşivi görevlileri, müzik öğretmeni olan Oleksiy Sorokin'in bir beze sardığı ekmek parçasının yanında notlar da buldu. Gelecek nesillere bırakıldığı belirtilen notlarda Sorokin, "1932 yılında Ukraynalı köylüler işte sadece bu ekmeği yiyebiliyordu. Bizim yaşadığımız Kiev'de hala ekmek bulabiliyoruz ama yiyecek çok az şey var. Açlık korkunç bir şey" yazmış. Sorokin, "Köylülerin bu ekmeği neyle yaptığını bilmiyorum. Bulduğunuzda belki siz anlarsınız" diye eklemiş.

Ukrayna'da 1932-1933 yıllarında etkili olan kıtlık sonucu milyonlarca kişi ölmüştü. Kıtlığın nedeni olarak, Ukraynalı çitçilerin Stalin yönetiminin uygulamaya çalıştığı tarımda kooperatifleşmeye karşı çıkması gösteriliyor. Özel topraklarını kaybetmek istemeyen zengin çiftlik sahipleriyle köylülerin bir bölümünün kooperatifleşmeye direnmesini "karşı devrimcilik" olarak niteleyen Sovyet yönetimi 1932 yılında hasadın büyük bölümüne el koydu ve bir sonraki yıl ekilecek tohumları topladı. 1933 yılında Ukrayna'da etkili olan büyük kıtlık sonucu milyonlarca kişi açlıktan öldü.

Ukraynalılar, "açlıktan öldürmek" anlamına gelen "golodomor"un soykırım niteliği taşıdığını ve Kremlin tarafından bilinçli bir şekilde uygulandığını savunuyor. Ukrayna dışında 15 ülke de "golodomor"u soykırım olarak tanıyor, Rusya ise karşı çıkıyor. Kıtlık sonucu ölenlerin sayısının 12 milyonu bulduğunu iddia edenler var. Soykırım suçlamasına karşı çıkanlar ise bu konudaki söylentileri "Batı'nın propagandası" olarak niteliyor.

Köylülerin elinde kalan tek yiyecek olan ekmek parçasının örneğini notla bırakan 55 yaşındaki Sorokin sonradan Sibirya'ya sürülmüş ve kendisinden bir daha haber alınamamış.