Açıklanmayan CAS kararı

Açıklanmayan CAS kararı

25 Ağustos 2020 Salı  |   Mentor

Mentor

Futbolla ilgili gelişmeleri izleyenlerin bildiği gibi Trabzonspor UEFA kupalarından bir yıl men aldı...

Trabzonspor'un 5 Temmuz 2019 tarihinde KAP'a açıklamasından borç yapılandırmasının yapılması ve 2018-2019 sezonunda beş milyon euronun altında hesap açığı verilmesi şartıyla UEFA'nın kulübün Avrupa Kupalarına katılmasına izin verdiğini biliyoruz. 

Daha sonra da Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, devlet büyüklerimizin araya girmesiyle UEFA'nın şartlarının yerine getirildiğini açıklamıştı. 

Buraya kadar her şey normal ama bundan sonra garipleşiyor çünkü CAS'ın basın açıklaması benzerlerinin tersine detaysız ve kararın gerekçelerine ilişkin bilgi içermiyordu. Oysa genellikle basın açıklamasında her zaman "Böyle yapılmış, itiraz bu, ben de şu yüzden böyle karar verdim" diye bir özet olur. Kararı okuyunca şüphelensem de peşin hüküm vermeden önce beklemeye karar verdim ama CAS karara ilişkin gerekçelerini yayınlamadı. Neredeyse bir ay oldu, oysa Manchester City kararını bile 16 gün sonra açıklamıştı. 

Yani belli ki karar açıklanmayacak. CAS kurallarına göre iki taraf anlaşırsa karar yayınlanmadığı gibi basın açıklamasında da detaya girilmiyor ve karar gizli olarak kalıyor. 

Peki UEFA ve Trabzonspor neden anlaşsınlar ki?  

Üstelik Trabzonspor Başkanı, UEFA'nın onlara düşmanca davrandığını söylemişti. Peki öyle ise, kararın yayınlamasını ve tüm ülkeye Trabzonspor'un uğradığı haksızlığı göstermeye çalışması gerekmez miydi? 

Elbette gerekirdi, belli ki iki tarafın da saklamak istediği şeyler var.  

UEFA ve FIFA  kirli bir kurumlar, defalarca yazdım. Bizde medya olmadığı için kimse bilmiyor ama Avrupa basını her gün UEFA ve FIFA'ya ilişkin bir rezaleti yazıyor. 

Peki nedir UEFA ile Trabzonspor'un ortak saklamaya çalıştığı bilmiyorum, bilemem ama tahmin edebilirim. 

UEFA politik ve küçük federasyonların oylarını çok önemseyen bir kurum. Türkiye'de öyle veya böyle, özellikle Bosna Hersek, Azerbeycan, Kosova, Kazakistan, Gürcistan ve Ukrayna oyları üzerinde tarihi, ekonomik ve sosyal nedenlerle güçlü etkiye sahip. 

Bu durumda UEFA, TFF ile ilgili bir soruşturma açmaktan kaçınır, Trabzonspor da TFF'yi zora sokacak bir bilginin kamu tarafından bilinmesine engel olur. 

Böyle midir bilmem, benimki sadece tahmin. Eğer TFF, UEFA ve Trabzonspor yanlış bir iş yapmadılarsa o CAS gerekçeli kararı yayınlanmalıdır, aksi takdirde Türk futbolu üzerine yeni bir gölge düşer...