Abdala malum olur, aptala ne olur?

Abdala malum olur, aptala ne olur?

6 Ağustos 2020 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

"Abdal’a malum olur", denmiştir. 

Neden denmiştir ve niye malum olur "abdal"a? 

Bir tek harfe dikkat, b ile p harfleri sesleri arasında kendiliğinden var olan bir fark yoktur, "abdal"lar bu farkı düşünmek anlamak ve sonra bilmek, bildikten sonra dokuz düşünüp bir söylemekle yaratmışlardır. 

Ezberci eğitime hayır ezberi ile yatıp kalkanlar anlayamaz bunu. Nazım’dan Brecht’den şiir ezber etmeye bayılırlar da Na2 SO4’ün sodyum sülfat olduğunu bilmenin ezber etmekten başka bir yolu yordamı varmış gibi, kimya dersinde basit kimya formüllerini ezberden bilenlere ineklik basarlar, sınavda da kopya için yalvar yakar olurlar. 

Oysa şiir ezberlemeye yatmak öyle bir yatmaktır ki en derin uyku yatması, uyanmamacasına. 

"O duvar/ o duvarınız vız gelir bize vız / bizim kuvvetimizdeki hız" veya ‘" Akın var güneşe akın / güneşi zapt edeceğiz / güneşin zaptı yakın."

Şiiri yaşayanlar var, onlar ezber etmez sadece bilir, onlar çünkü şiir söylerler, Allah gani gani rahmet eylesin Mustafa Doğrusöz onlardandı, bütün güzel şiirleri bilirdi, söylerdi. 

Koca bir ömür geçer bu ezberle ve kafanın içi safi duvara keser güneş de elin oğlunda her gün daha da yakar. 

Beyazıt’ta şehit düşen kimdir, kime yazılmıştır şiir öğrenmek zahmetine bile katlanmaz ezberleyenler şiiri ve şairini de, kemikleri sızım sızım sızılar Nazım’ın, ezbercilerin Beyazıt’ta şehit düşen marşını okumayı bitirince  27 Mayıs İhtilâline 12 Eylül darbesi muamelesi yapması karşısında. 

"Abdal"a malum olmaz aslında, "abdal" meçhulu malum kılacak kadar düşünmüştür ve zora karşı, bilinmeze karşı başta düşünmek, anlamaya çalışmak, öğrenmek bilmek ve sonra ufka baka baka dokuz düşünüp bir söylemekle geçen bir yaşamın, yalın ayak "abdal"ıdır Yunus-u Biçare misali. 

Ve aptal, Yunus’a feodal demekle maluldur. 

"Abdal"a malum olur 

Hiçbir şey olmaz aptala. Zaten maluldur o. 

Evrilir "abdal" ve devrilir aptal...