'ABD ile Rusya savaştan döndü'

'ABD ile Rusya savaştan döndü'

14 Kasım 2018 Çarşamba  |   Günlük

Düşünce kuruluşu Carnegie Endowment Center'in Rusya Direktörü Dmitri Trenin, Rusya ve ABD'nin 2018 yılında Suriye'de 2 kere savaşın eşiğinden döndüğünü söyledi.

Rus TV Tsentr kanalında Trenin, bu yılın şubat ve nisan aylarında Suriye'de Moskova ile Washington arasında iki büyük gerginlik yaşandığına dikkat çekti. Trenin, "Bu vakalar Rusya ve ABD arasında  çatışmanın çıkmasına neden olabilirdi. Öncelikle Şubat ayında ABD, Suriye'de Rusya'dan gelen paralı birliklere (Wagner Grubu) saldırdı. Bu saldırıda Rusya vatandaşlarının öldüğü biliniyordu. Sayıları ise tam olarak belli değil" dedi.

Trenin, "Bence Moskova sonuç itibarıyla bu olayın, kabul edilir durum çerçevesinin dışına çıkan bir vaka olduğunu düşündü ama kendi vatandaşlarının ölmesiyle ilgili ABD'e yanıt vermemeyi kararlaştırdı" diye konuştu. 

Bu olaydan 2 ay sonra, ABD'nin, Suriye yönetiminin tesislerine saldırdığını hatırlatan Rus uzman, "Saldırı öncesi Moskova hemen Washington'ı uyardı. Saldırıda Rus tesisleri ve Rusya vatandaşları zarar görürse bu durumda Moskova'nın sadece atılan füzeleri hedef almayacağını, aynı zamanda da saldırıların yapıldığı platformlara karşılık vereceğini duyurdu. Neticede ABD'nin saldırısında içinde insan bulunmayan bir kaç tesis hedef alındı" dedi. 

Trenin'e göre, bu iki olay ABD ve Moskova'nın ortak bir kanaata geldiğini gösteriyor. Rus uzman, "Her iki taraf bazı aşılmaması gereken sınırların bulunduğunu anladı. Bazı çizgiler vardır ki, aşmak olmaz. Burada bir ölçü söz konusu. Dolayısıyla iki ülke arasında gerginlikler olsa da bazen çok tehlikeli durumlarda inip kalkan bir demir perde var" değerlendirmesinde bulundu.

Trenin, bütün bunlara rağmen, iki ülke arasında fiiliyatta olası bir savaş tehlikesinin geçerli olduğunu söyledi.

Fuad Seferov, Moskova