'ABD boşuna uğraşıyor'

'ABD boşuna uğraşıyor'

12 Haziran 2019 Çarşamba  |   MG Özel

Rus askeri ve siyasi uzmanlar, ABD'nin bütün baskı ve tehdit çabalarına karşın S-400 füzelerinin alımı konusunda Türkiye’nin geri adım atacağını düşünmediklerini söyledi. 

Tıpkı Ankara gibi Moskova da füzelerle ilgili bir sorun ya da gecikme olmadığını, hatta teslimatın hemen temmuz ayında başlayacağını açıklıyor. Medya Günlüğü, Rusya'daki uzmanlarla gazetecilerin bu konuda ne düşündüğünü, resmi görüşü paylaşıp paylaşmadıklarını araştırdı.

Resmi TASS Haber Ajansının Savunma Haberleri Bölümü Müdürü Viktor Litovkin, S-400 füze sisteminin Türkiye'ye sevkiyat yapılıp yapılmayacağı konusunun Ankara'ya bağlı olduğunu kaydetti. Litovkin, "Ankara'nın siyasi iradesine bağlı bir konu. Rusya yükümlülüğünü yerine getiriyor. Ama bence Türkiye kararlı, savunmasını güçlendirmek için bu önemli silahı alacak. Hatta eğitim için subaylarını bile gönderdi. Türkiye'nin ulusal çıkarları herhangi bir ABD ültimatomundan daha önemli" dedi. 

ABD'nin Türkiye'ye olası ekonomik yaptırımlarıyla ilgisi soruyu Litovkin, "Elbette yaptırımlar hoş bir durum değil. Fakat unutmamak lazım ki ekonomik yaptırımlar sonucunda henüz hiçbir ülke yıkılmadı. Örneğin, İran, Venezuela ve Rusya'ya yönelik yaptırımlar amacına ulaşmadı. Bir kere teslim olursanız sizi ezip geçerler" diye yanıtladı. 

Rus gazeteci, "Eğer Türkiye füzeleri almaktan vazgeçerse..." sorusuna ise, "Rusya için hiçbir şey olmaz. Satmak için başka ülke buluruz.  Ama elbette o zaman güven vermeyen ortak konumuna düşer. Fakat tekrar ediyorum: Türkiye vazgeçmeyecek. Çünkü Türkler için ulusal çıkarlar önemli" dedi. 

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Halk Konseyi üyesi, Natsionalnaya Oborona (Ulusal Savunma) dergisinin genel yayın yönetmeni İgor Korotçenko da S-400'lerin, Türkiye'nin ulusal güvenliğini sağlamasında önemli bir unsur olduğunu söyledi. Korotçenko, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu sıralar ABD'ye füzeler için ortak komisyon kurulması önerisiyle aslında manevra yapıyor. Amaç ABD baskısını azaltmak. Sonuç itibarıyla Erdoğan bu silahı alacak. Bu konuda kararlı. ABD boşuna uğraşıyor. İmzalar atılmış ve sözleşme imzalanmış. Konu artık kapandı, ABD'nin tehdit ve uyarıları boşuna. Türkiye füzelerimizin güçlü ve modern olduğunu gayet çok iyi biliyor” diye konuştu. 

Rusya Bilimler Akademisine bağlı ABD ve Kanada Enstitüsü Öğretim Üyesi Vladimir Vasilyev ise ABD'nin Türkiye'ye baskı yapmasının nedenlerini şöyle değerlendirdi: 

"Birincisi, bu prensip meselesi. Çünkü Türkiye bir NATO ülkesi. Bir NATO üyesi, füze sistemini ABD'ye karşı bir ülkeden satın alıyorsa bu Avrupa ülkeleri için örnek oluşturulabilir. Geçenlerde ABD Başkanı Donald Trump Almanya'ya, ‘Bizimle aynı askeri blokta bulunuyorsanız ama enerji kaynaklarını bizim karşımızda bulunan ülkeden alıyorsunuz’ dedi. 

NATO üyesi diğer Avrupa ülkelerinin de Türkiye örneğinden yola çıkarak Rusya'dan silah almasına Washington'ın asla razı olmayacağına dikkat çeken Vasilyev, "İkinci neden ise ABD'nin kendisinin silahlarını dünya piyasasında satmaya çalışması. Ekonomisinde sorunlar var. ABD kendi silahlarını satarak ekonomisini iyileştirmeyi hedefliyor. Üçüncü neden, ABD’nin Rusya ve Türkiye'nin S-400 füzeleri konusunda teknik iş birliğini asla istememesi. Ama bu füzeleri alan ülke Rusya ile teknik iş birliği yapmak zorunda. Düşünün Washington'ın gözleri önünde Rus ve Türk askerleri iş birliği yapıyor..." dedi. 

Dördüncü nedenin psikolojik olduğuna vurgu yapan Rus uzman, "Trump'ın üslup ve davranışı da eski başkanlardan çok farklı. Eskiden ABD kendi müttefikleri ile diplomasi dilini kullanırdı. Trump ise diplomasiden ziyade kaba şekilde sözü geçen tek ülkenin ABD olduğunu söylüyor. Sonuç itibarıyla ABD açık şekilde tehdit etmeye başlıyor ama Türkiye'yi kaybetmek istemez. Çünkü Türkiye NATO'nun en önemli ve kıdemli üyelerinden biri. Ayrıca uzun süredir NATO ve ABD'nin bölgedeki en önemli müttefiği" diye konuştu. 

Fuad Seferov, Moskova