AA'ya saldırıya kınama

AA'ya saldırıya kınama

5 Mayıs 2019 Pazar  |   Günlük

"Anadolu Ajansı'nın Gazze Şeridi'ndeki ofisinin de bulunduğu binanın, İsrail Ordusu tarafından dün akşam hava saldırısı ile vurulduğunu üzüntüyle öğrendik. İlk uyarı saldırısından sonra, Ajans çalışanlarının, ikinci saldırıdan kısa bir süre önce binayı terk etmiş olmaları, muhtemel bir can kaybını tesadüfen önlemiştir. 

Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü, saldırının bizzat Ajans ofisini ve Ajans çalışanlarını hedef aldığını açıkladı. 

Bir medya kuruluşuna bilinçli olarak yapılan böyle bir saldırı ‘terör’ sayılır. 

Ve gazetecilere yönelik terör saldırıları, dünyanın her ülkesinde ağır bir "SUÇ"tur. 

Bu nedenle İsrail Hükümeti'ni kınıyoruz ve benzer ‘terörist’ eylemlere başvurmaması için kendilerine çağrı yapıyoruz. 

Orta Doğu'nun demokratik geleneğe sahip bir ülkesi olan İsrail'in fanatik hükümet yetkililerinin emriyle yapılan bu saldırının, İsrail halkının tepkisini de alacağı bir gerçektir. 

İsrail, bu tür terörst eylemlerden vazgeçmeli, Filistin halkının sorunlarını yansıtmak için bölgede görev yapan Anadolu Ajansı çalışanları ve öteki medya mensuplarına ‘düşmanca’ davranmayı artık bırakmalıdır. 

Özgür medya, İsrail vatandaşlarının da yararınadır. 

Bölgede görev yapan Anadolu Ajansı calışanlarına yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, AA’nın saldırıya uğrayan tüm çalışanlarına geçmiş olsun diyoruz. Tüm dünyada çatışma ve savaş bölgelerinde görev yapan gazetecilerin, özel koruma altında calışmalarına özen gösterilmelerini bir daha talep ediyoruz. "

(Basın Konseyi) 
 

Etiketler:  Medya