'AA'da maaşlar sabitlendi' iddiası

'AA'da maaşlar sabitlendi' iddiası

2 Ocak 2019 Çarşamba  |   Günlük

Türkiye 2019'a büyük umutlarla girdi.

Yeni yılın ilk gününde Anadolu Ajansı (AA) çalışanları ise büyük bir şokla karşılaştı.

Odatv'nin AA kaynaklarından edindiği bilgilere göre; Anadolu Ajansı'nda yönetici kadro ve müdürlerin dışında kalan çalışanların maaşları düşürülüp sabitlendi. Muhabir, idari personel gibi çalışanlara daha önce verilen eğitim, çocuk ve ek ödemelerin yeni dönemde kaldırıldığı ileri sürüldü.

Hükümete yakın sendikalardan Hak İş'in Başkanı Mahmut Arslan'ın AA yönetimiyle konuştuğu ancak ikna edemediği öğrenildi.

Yeni yılda alınan bu karar, muhabirlere ve idari personele tebliğ edildi. Yönetici kadroya ödenen paralara hiç dokunmayan karar, salı günü çalışanlara tebliği edildi.

AA'dan yalanlama

AA yetkilileri ise, şu anda medyada dolaşan haberlerin tam anlamıyla gerçeği yansıtmadığını, yatırılan maaşlardaki eksikliğin tamamen farklı nedenlerden doğduğunu söyledi.

Asgari ücretteki yükselmeye bağlı olarak oluşan yeni hesaplamalar ve toplu iş sözleşmesindeki bazı kalemler üzerinde henüz anlaşmaya varılamaması bu sorunlardan bazıları.

Toplu iş sözleşmesindeki sorunlar giderildikten sonra ise kalemlerin tek tek hesaplanarak geriye dönük olarak çalışanlara yatırılacağı bilgisi de gelen haberler arasında.

Anadolu Ajansı'nın konuya ilişkin resmi bir açıklama da yapması bekleniyor.

(odatv, Medyatava)