80'inden sonra tüketmeyin yahu! (6.5.2013)

80'inden sonra tüketmeyin yahu! (6.5.2013)

5 Mayıs 2013 Pazar  |   Serbest Kürsü

Hayrettin Karaca yıllardır "Tüketmeyin…Bir lokma bir hırka zihniyetinden geçinmek de mümkün. Şu üzerimdeki kazağı 17 yıldır giyiyorum. Bir kazak için 23 koyun kırpılmakta, 12 ağaç kesilmekte, 14 dere ise kuruyor." diyerek bilinçlendirme kampanyası yapıyor.

Kimsenin kazandığı para ile ne yapacağına kimse karışamaz….Yani karışıyor da karışmamalı.

İnsan, Erozyon Dede örneğinde konuşuyorum, ister parası ile isterse hac için sıraya girer, ister futbol takımı satın alır, ister dünya turuna çıkar, isterse de bildiklerini inandıklarını paylaşmak ve paylaşanları çoğaltmak adına vakıf, hayır kurumları kurar.

Ancak "Ben tüketmekten utanç duyuyorum. Ben artık tüketmiyorum, kimse de tüketmesin.." gibi başlarda sevimli gelebilecek ihtiyar huysuzlukları sonradan beni de huysuzlandırmaya başlayan bir hal almaya başladı.

Kurduğu vakıf çok önemli bilinçlendirme kampanyaları yapıyor (gerçi o konuda da "o iş öyle değil böyle" diyenler var http://ekolojiagi.wordpress.com/2011/02/08/ve-tema-vakfi%E2%80%99nin-ipligi-pazara-cikti-sermayenin-halki-uyutmak-icin-kurdugu-%E2%80%98cevre%E2%80%99-tezgahi/ ama benim demem o deme değil), kurduğu Ağaç Parkı (Arboretum) da çok güzelmiş

Erozyon Dede'nin kendisi de Heidi'nin dedesinden sonra gördüğüm en sevimli beyaz sakallı dede.

Ve fakat "kimse şunları tüketmesin" türü lafları, huysuzlanmama sebep oluyor :

- Dünyada makyaj malzemesi için yapılan harcama 18 milyar dolar. dünyadaki tüm kadınların üreme sağlığı için gerekli para 12 milyar dolar.

- Avrupa ve ABD'de evde beslenen hayvanların mamasına harcanan para 17 milyar dolar. dünyada açlığın ve yetersiz beslenmenin sona erdirilmesi için gerekli para 19 milyar dolar.

- Parfüme harcanan para 15 milyar dolar. evrensel okur-yazarlığın sağlanması için gereken yıllık ek yatırım 5 milyar dolar.

- Deniz seyahatlerine harcanan para 14 milyar dolar. Dünyada herkese temiz içme suyu sağlanması için gerekli para 10 milyar dolar.

- Avrupa'da dondurmaya harcanan para 11 milyar dolar. her çocuğun aşılanması için gerekli miktar 1,3 milyar dolar.
(Tema Vakfı Dünyanın Durumu 2004)
İnsanların dürüstçe kazandıkları parayı nereye harcayacakları sadece kendilerini ilgilendirir. Bu parayı harcarken de vicdan azabı duymasını sağlamaya çalışmak kimsenin haddi olmamalı.

"Oraya değil de buraya" harcaması gerektiğine ne komşu, ne "daha bilinçli" birileri, ne de devlet karışamamalı.

"Tüketmeyerek bu ekonomiyi çökerteceğim" şiarı ile yola çıktığını zannediyorum.

O çökertmeye çalıştığı ekonomi sayesinde ekmek parası kazanan  100binlerce/milyonlarca insan olduğunu hesaba katmadan konuşuyor.

En önemlisi de "dondurma yemeseniz de olur, makyaj yapmasanız da olur, deniz seyahatine çıkmazsanız da olur" diyen 91 yaşında sevimli biri olunca olunca, en fazla "Tamam amcacığım, bırak şimdi istediğim gibi yaşayayım. Ben de 80 yaşını geçince dondurma yemeyi bırakır, parfüm sıkmaktan vazgeçerim" diyesim geliyor.
  

 

 

Dünyayı huysuzluk kurtaracak

Bir insana,olaya,duruma huysuzlanmakla başlayacak her şey.

Etiketler:  Eleştiri Medya