8 maddede 'modern kölelik'

8 maddede 'modern kölelik'

12 Haziran 2019 Çarşamba  |   Günlük

Tarih kitaplarına bakarak "Kölelik gerçekten kaldırıldı" diye düşünenlerden misiniz? İnsanın insana esareti tarihin tozlu raflarına kalkmış bir olgu mu sizce? Emin misiniz? Meseleye bir hayli kafa yoran Rus gazeteci Andrey Zubets'in bu sorulara cevabı olumsuz. Kişisel blogunda bir yazı kaleme alan Zubets "modern köleliğin" işlemesine yardımcı olan 8 mekanizmayı sıraladı: 

1. Düzenli bir işe sahip olma zorunluluğu. Modern köle ömrünün sonuna kadar düzenli bir işte çalışmak zorundadır. Bir ayda kazandığı para bir aylık giderlerini ancak karşılar. Emeklilik ve emekli maaşı ise ilüzyondan başka bir şey değildir. 

2. Sahte ihtiyaçlar. Modern köleler aslında hiç ihtiyaçları olmadığı halde reklamların ve PR çalışmalarının etkisinde kalarak bir sürü gereksiz ürüne para harcamak zorundadır. Bu parayı kazanmak içinse düzenli bir işte çalışmak gerekir. 

3. Kredi sistemi. Eski kredi borcunu kapatmadan yenisini almaya zorlanan modern kölelerin kendilerini içinden çıkılamaz bir durumda bulması fazla zaman almıyor. Ödenmesi gereken borçlar tepesinde Demokles'in kılıcı gibi sallanırken modern kölenin yapması gereken daha fazla çalışmak, çalışmak. 

4. Devlet miti. Rusya'da modern köle devlet yararına çalıştığını düşünür. Halbuki kazanılan paralar devlete değil, işverenlere gider. Devlet kavramı ise sadece insanların aklını bulandırmak için kullanılır. 

5. Enflasyon ve devalüasyon. Bunlar modern köleleri her şeye yeniden başlamak mecburiyetinde bırakan mekanizmalardır. Maaşlar sabit kalırken fiyatlar artar. Yoksunluk ve yoksulluk alır başını gider. 

6. Bedava çalışma. Modern köleler başka bir şehre, ya da ülkeye taşınma olanağından yoksun bırakılır ve acınası ücretlere talim etmeye mecbur edilir. 

7. Modern köleleri bedava çalıştırmak için kullanılan mekanizmalardan biri de emeğinin gerçek değerini ondan saklamaktır. 

8. Modern kölelerin hakları olanı istememesi için, nesillerdir soyuldukları gerçeği onlardan saklanır.

(TürkRus.Com)