8 gencin yarattığı başarı öyküsü: Perspektif Topluluğu

8 gencin yarattığı başarı öyküsü: Perspektif Topluluğu

24 Kasım 2013 Pazar  |   MG Özel

Geçen hafta Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ilginç bir konferans vardı..."Suriye'de ne oluyor" sorusuna yanıt arayan toplantının konukları Profesör Baskın Oran, Suriyeli gazeteci  Daniel Abdulfattah ve gazeteci Cenk Başlamış'tı. Moderatörlüğü ise, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Başkanı Profesör İlhan Uzgel yaptı.

Asıl ilginç ve üzerinde durulması gereken ise, toplantının genç organizatörleriydi. Bir kaç yüz kişinin izlediği konferansı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuyan öğrencilerin kurduğu Perspektif Topluluğu düzenledi. İlginç çünkü hukuk öğrenimi görmelerine karşın iç ve dış siyasi gündemi de yakından izleyen sekiz öğrenci 2012'de bir araya gelmiş ve bu entelektüel topluluğu kurmuş.

Gençlere, "Neden Perspektif Topluluğu'nu kurdunuz" diye sorunca, "Özellikle hukuk fakültesindeki öğrencilerin hukuk dışı meselelere yabancı kalması, Türkiye'de yaşananlara artan duyarsızlık ve apolitikleşme topluluğumuzun kurulmasındaki en önemli nedenler arasında" diyorlar. Suriye konusundaki konferansın organizatörlerinden Ezgi Ural, her görüşe açık olduklarını belirterek, "Bizim belirli bir çizgimiz yok, her kesimden gelen insanlara açığız. Asıl istenen insanların kendi özlerini koruyarak birlikte bir şeyler yapılabileceğini göstermek. Böylece farklı düşüncelerin bir araya gelerek hem tartışma ortamının gelişmesini hem olaylara farklı bakış açılarının geliştirilmesini hem de bilgi alışverişinin sağlanmasını amaçlıyoruz"diyor.

Konferansın başında hem Oran hem de Uzgel üniversitelerin "tek sesli", hatta "sessiz" hale gelmesinden yakındı. Böyle bir ortamda Hukuk Fakültesi 3. sınıfta okuyan bir grup gencin, yaşadıkları dünyaya kayıtsız kalmaması, araştırması, öğrenmeye çalışması, bilgiyi diğer öğrencilere götürmesi ve bütün bunların masrafını cebinden vermesi her türlü takdiri, övgüyü ve desteği hak ediyor.

Fotoğraflar: Perspektif Topluluğu

25.11.2013

 

Etiketler:  Eleştiri Medya