3 Temmuz faşizmi

3 Temmuz faşizmi

21 Aralık 2018 Cuma  |   Mentor

Ben kendimce iyi bir Fenerbahçeli'yim, kimse Fenerbahçe'yi sevmiyor diyemez, yıllardır yazdığım yazılar ortada duruyor.

"3 Temmuz'da sustu mücadele etmedi, Makyavelist, ilkesiz" falan da diyemez kimse.

3 Temmuz'da en çok üzülen insanlardan biriyim, pek çoğumuz gibi...

Ancak kantarın topuzunu kaçıranlar var. 3 Temmuz konusunu haysiyet cellatlığına dönüştürenler, bundan manevi rant sağlayanlar, ego mastürbasyonu yapanlar var. Konu öyle bir hale geldi ki, birinden azıcık hoşlanmıyorsan hemen damgayı basıyorlar; Hain 3 Temmuz'da böyle demişti, 3 Temmuz'da şöyle yazmıştı...

İş öyle bir hale geldi ki, "Trabzonlu Belediye Başkanı  olan Kadıköy'de oturan Fenerbahçeli haindir", hatta "Kumpası gerçekleştirenler devletin memuruydu o zaman Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkmayan Fenerbahçeli haindir" gibi absürd bir sonuca doğru gidiyor.

Elbette 3 Temmuz'u ve sistematik, bilinçli olarak Fenerbahçe'yi yok etmeye çalışanları unutmayacağız ama özür dileyenleri, hata yaptım diyenleri, özel sohbetlerde geçenleri, kendi kişisel durumundan kaynaklanan günlük ifadeleri alıp insanları soykırım suçlusu durumuna sokmayacağız.

Herkese 3 Temmuz dersi verirken 3 Temmuz'da Fenerbahçe'ye kurulan komplonun bayraktarlığını yapan bir gazetede yazarlık yapmış insanlardan kahraman falan yaratacak kadar samimiyetsiz olmayacağız, yaratıyorsak da insanları eleştirirken biraz daha insaflı olacağız.

3 Temmuz'u bulunduğu yerden alıp kendi kişisel egolarımızın, yoksunluklarımızın tesellisi ve  çıkarlarımızın temsilcisi yapmayacağız.

En son basın toplantısında bir muhabirin yaptığı gibi haysiyet cellatlığı yapıp bundan taraftar holiganizmi ve reyting devşirip kişisel çıkar için 3 Temmuz adını kirletmeyeceğiz.

Çalıştığın gazete ve medya grubu 3 Temmuz'da her gün Fenerbahçe'ye hakaret ederken senin o basın toplantısında bulunman-eğer bir hainlik aranıyorsa- en büyük hainlikken bunu unutup ucuz kahramanlık yapacak kadar basitleşmeyeceğiz.

Benim çizgim net: O günlerde ve hala bilinçli ve sistematik olarak 3 Temmuz kumpasını savunan herkes mücadele edilmesi gereken bir karanlıktır ve kendi çıkarı uğruna adalet duygusundan toplumun uzaklaşmasına neden olan toplumun kötü örnekleridir.

Ancak 3 Temmuz'u bir cadı avına, haysiyet cellatlığına dönüştüren, herkesi ötekileştiren faşist yaklaşımları onaylamıyorum. Fenerbahçe'ye zarar veriyorlar, 3 Temmuz'a zarar veriyorlar, onların yüzünden 3 Temmuz bir hak arama mücadelesi olmaktan çıkıyor, bir tür engizisyon mahkemesine dönüşüyor; üstelik biz de toplumda nefretin hedefi oluyoruz...