2580 Fenerbahçeli!

2580 Fenerbahçeli!

5 Nisan 2017 Çarşamba  |   Mentor

Fenerbahçe camiasında müthiş bir kafa karışıklığı var, daha doğrusu kafa karışıklığı yok, Fenerbahçeli kararını vermiş ama bazıları kafa karışıkmış imajı yaratmaya çalışıyor.

Medyadaki yönetim uzantılı kalemler ve sosyal medyada kerameti kendinden menkul hesaplar ve hatta yönetimin bizzat kendisi Fenerbahçeli yönetimi destekliyor ama küçük bir azınlık Fenerbahçeli yönetime tepkiliymiş iddiasındalar.

Aslında ülkemiz yasalarında spor kulüplerinin kongre elitizmine mahkum olması, siyasilerin de bu kongre düzenini istedikleri gibi kullandıkları için sisteme dokunmuyor olmaları nedeniyle gerçeği bilme şansımız yok, ölçemiyoruz. Çünkü demokratik olduğunu iddia eden bu ülke hukuk sistemi sporda bir avuç parayı basan seçkinin milyonlarca insanın kaderine hükmetmesine ve onların alın terini tüketmesine izin veriyor. 

Ancak konu bu değil, ekonomide bir uygulama vardır: Geliri tespit edemiyorsanız harcamadan giderek gelir hakkında tahminde bulunursunuz.

Milyonlarca insanın Fenerbahçe yönetimini desteklediğini söylüyorsanız bunun için yaşama geçmiş sonuçlar göstermelisiniz. Stat boş, basketbol ve voleybol maçlarına taraftar korkusundan seyirci alamıyorsunuz, o zaman nerede bu destek? Bedava bilet, misafir, kontenjan gibi her türlü iktidar olanağına rağmen 52.000 kişilik statta 2.580 kişi varsa "Fenerbahçeli  yönetimin arkasındadır" tezi algı yaratma çabasından öteye geçmez.

Fenerbahçeli kararını vermiş, bu açık irade ifadesine rağmen yönetmeye çalışmak Fenerbahçe'ye zarar verir. Fenerbahçe'yi sevdiğini iddia eden hiç kimse bunu yapmamal,ı eğer yapıyorsa kulüple ile ilişkisi sevgi kaynaklı değildir.

Asıl kafa karışıklığı da futbol takımı konusunda; büyük çoğunluk Fenerbahçe'nin çok ciddi yönetsel hataları olduğunda mutabık ama her maç futbolcuları aşağılayıp küfretmekten geri kalmıyorlar, nasıl bir tutarsızlık anlamanın imkanı yok. Kulüpte her şey kötü o bataklığın içinde futbolcular müthiş performans gösterecek, nasıl olacak bu, Fenerbahçe futbol takımı bir tür kahramanlardan, üstün insanlardan falan mı oluşuyor?

Tutarsız ve saçma bu takımın performansı hakkında eleştiri yapmak için önce onlara futbol oynayacakları sağlıklı bir kulüp ortamı sağlamak lazım. Biz dışarıdan bin türlü saçmalık gözlemliyoruz içeride kim bilir ne saçmalıklar oluyordur. Hocasını filme çeken bir kulüpten bahsediyoruz o yüzden futbolculara yazık etmeyin çünkü gerçek performanslarını hakkında ancak onlara sağlıklı bir ortam sağladığımızda değerlendirebiliriz.

Bir de Fenerbahçe yönetiminin medyası var, Fenerbahçe UEFA anlaşmasının pençesinde transfer falan yapamaz ona rağmen her gün onlarca transfer yaptırıyorlar amaçları açık yönetim için meşruiyet yaratmak ama gelecek sene bu oyuncularla devam etme mecburiyetinde olan Fenerbahçe'ye büyük zarar veriyorlar çünkü insanlar mevcut futbolcuların gideceği beklentisi ile onları olduğundan da kötü algılıyor bu yönetimi güçlü gösterme algısı devam ederse seneye zihinsel olarak çöp olmuş bir takım olacak en başta yönetim kendi ayağına sıkıyor.

Sonuç; Fenerbahçe'de doğru giden tek bir şey yokken başarı beklemek mümkün değil hele hele başarısızlığı futbolculara yıkmak  büyük ayıp.