Oscar Ödülleri'ni kazananlar

Oscar Ödülleri'ni kazananlar

25 Şubat 2019 Pazartesi  |   Günlük

2019 Oscar Ödül Töreni, ABD'nin Los Angeles kentinde Dolby Theatre'da düzenlendi. Viggo Mortensen ile Mahershala Ali'nin başrollerini üstlendiği Yeşil Rehber (Green Book) en iyi film Oscar'ının kazananı oldu. 

Bu dalda ödülü kazanması pek beklenmediği için Yeşil Rehber'in Hollywood'un en prestijli ödülü kucaklaması sürpriz oldu. 

Mizah, müzik, dostluk temalarını içeren bir yol filmi olan Yeşil Rehber, siyah bir piyanistle beyaz şoförünün 1962'de New York'tan ırkçı güney eyaletlerine gerçekleştirdiği yolculuğu anlatıyor. 

Bu filmle en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar'ı da Mahershala Ali'nin oldu. Oyuncu, 2017 yılında da Moonlight filmiyle aynı ödülü almıştı. 

En iyi yönetmen Oscar'ının kazananı ise Roma filmiyle Alfonso Cuarón oldu. 

İspanyol oyuncu Javier Bardem'in sunuşunu 'duvarsız' bir dünya diyerek İspanyolca yaptığı yabancı dilde en iyi film kategorisinde Oscar'ı Roma filmi aldı. 

En iyi erkek oyuncu Oscar'ı Bohemian Rhapsody filminde Freddie Mercury'yi canlandıran Rami Malek'in oldu. 

En iyi kadın oyuncu Oscar'ını The Favourite filmiyle İngiliz oyuncu Olivia Colman kazandı. 

Gecenin ilk ödülü ise en iyi yardımcı kadın oyuncu kategorisinde If Beale Street Could Talk filmiyle Regina King'e gitti. 

"Saturday Night Live" programının eski oyuncuları ve komedi dalında çok sayıda yapımda yer alan Tina Fey, Amy Poehler ve Maya Rudolph bu kategorinin sunuşuyla gecenin açılışını yaptı. 

Black Panther en iyi prodüksiyon tasarımı, kostüm tasarımı ve en iyi film müziği ödülleriyle üç Oscar kazandı. 

Bohemian Rhapsody, en iyi erkek oyuncu kategorisinin yanı sıra en iyi ses efekti, en iyi ses kurgusu ve en iyi kurgu Oscarlarını aldı. 

En iyi belgesel kategorisinde kazanan Free Solo oldu. Amerikan yapımı Free Solo'da serbest (ipsiz) kaya tırmanıcısı Alex Honnold'ın ABD'deki Yosemite Milli Parkı'ndaki tırmanış performansı anlatılıyor. 

Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde filmi en iyi animasyon dalında ödül kazandı. 

Oscar ödül töreninin açılışı, efsane rock grubu Queen şarkılarıyla oldu. 

Şarkıcı Adam Lambert ve Queen grubunun gitaristi Brian May, ödül töreninin açılışını iki şarkılık bir performansla yaptı. 

En iyi kısa belgesel ödülünü 'Period. End Of Sentence' aldı. 

Bu belgesel film, Hindistan'ın kırsal bölgelerinde kadınların adet döneminin halen bir tabu olmasını ve hijyenik pedlere kadınların erişiminde yaşadıkları sorunları anlatıyor. 

Sosyal medya en çok Shallow performansını beğendi 

Bir Yıldız Doğuyor filminin soundtrack'i olan Shallow, aynı zamanda en iyi film şarkısı kategorisinde Oscar'ı da kazandı. 

Bu performans sosyal medyanın da en çok beklediği anlardan biriydi. 

Lady Gaga'nın Shallow şarkısını her seslendirdiğinde ağladığını belirten sosyal medya kullanıcıları, Bradley Cooper ile beraber sahne almasından çok etkilendiklerini yazdı. 

Birçok Amerikan medya kuruluşu, bu performansın Oscar tarihinin en samimi anlarından biri olduğunu kaleme aldı.

(BBC Türkçe)