200 milyon euroyu kim verecek?'

200 milyon euroyu kim verecek?'

26 Nisan 2018 Perşembe  |   Mentor

Bu ülkede insanların bilmediği konularda çok konunun uzmanıymış gibi davranmalarını artık yadırgamıyorum.

İnsanların hiç bilmediği, hatta hiçbir şekilde duymadığı bir konuda "uzman" edasıyla fikir beyan etmesi hayli tanıdık bir durum.

Medyanın hali ise içler acısı, sadece rakip takım taraftarlarına küfür ederek ayakta kalan, yabancı dil bilmeyen, okumayan, okuduğunu anlamayan, küfürbaz, saygısız, ilkesiz çok insan var, nefret ve kan satarak yaşıyorlar Gazetecinin tek amacı olan doğru ve bilgi konusunda bırakın çabayı, bu konuda bir düşünceleri olamayacak kadar  yetersiz bir sürü insanı "gazeteci" diye izliyoruz ve onları izlerken doğru için canını vermiş  Hasan Tahsin gibi, Uğur Mumcu gibi, Çetin Emeç gibi, Abdi İpekçi gibi gerçek gazeteciler adına utanıyorum. 

Fenerbahçe muhabiri, Beşiktaş muhabiri, Galatasaray muhabiri bir departmandan sorumlu kişiyi değil, o kulüplere aidiyeti ifade eder hale gelmiş ve medya gazeteciliğin doğasına aykırı olan bu durumdan en ufak utanç duymuyor çünkü gazetecilik ölmüş, gazeteci kalmamış.

FFP yani UEFA lisansı alabilmek için gerekli mali kriterler hakkında kerameti kendinden menkul yorumculardan biri "FFP var Ali Koç gelse ne değişecek" demiş doğru söylememiş kötü niyetli olmasına değil bilgisiz olmasına bağlıyorum.

"Mali kriter" demek kulüplerin parası çarçur edilmesin, harcamalar kontrol altına alınsın diye koyulmuş kurallardır, yani borç yapma paran varsa harca amacına yöneliktir, kısacası paran varsa istediğin gibi harcarsın.

Fenerbahçe'nin UEFA anlaşması açık; okuma yazması olan herkes okuyabilir. Zarar limitini aşmazsan istediğin kadar futbolcu transfer edersin ama UEFA listesine yazamazsın.

Bu düzenlemenin kendisi cezadır ve böyle yapan kulüp ayrıca disipline sevk edilmez.

Yani daha önce yazdığım gibi Fenerbahçe'nin 150-200 milyon dolara ihtiyacı var. Bu parayı sponsorlar kanalı ile veya sermaye artışı şeklinde bulan transfer de yapar, yeni futbolcu da alır, tek şart 5 milyon euro zarar (eğer sermaye artırımı olursa 30 milyon euro) şartını tutturmasıdır.

Fenerbahçe'nin UEFA anlaşmasındaki zarar limitleri şöyle (Türkiye'de spor kulüpleri özel hesap dönemine tabi, yani mali yıl 31 Mayıs'da bitiyor. Yani anlaşmada herhangi bir yıl kast ediliyorsa o yılın 31 Mayıs'ı kast ediliyor demektir çünkü anlaşmada 2016, 2017, 2018, 2019  içinde biten mali yıllar diyor.);  

31 Mayıs 2016 30 milyon euro

31 Mayıs 2017  20 milyon euro

31 Mayıs 2018  10 milyon euro

31 Mayıs 2019  UEFA mali kriterler kuralları madde 63'te belirtilen kriterler ki o da 5 milyon euro, eğer sermaye artırımı olursa 30 milyon eurodur.

Bu parayı bulamazsak seneye UEFA'nın bize anlayış göstereceğini sanmıyorum, hatta bu para olmazsa bir Fenerbahçe olacağını sanmıyorum.

Ben hala adaylardan bu parayı nasıl bulacaklarını söylemelerini bekliyorum... 

Not: Burada yayınlanan bilgiler ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bir Fenerbahçe taraftarı olan yazarın kendi kişisel değerlendirmelerini içerir.