20 yıl önce 20 yıl sonra

20 yıl önce 20 yıl sonra

19 Haziran 2018 Salı  |   Mentor

Fenerbahçe'de neler olacağını anlamak için önce 20 yıldır neler olduğunu anlamak gerekiyor..

Aziz Yıldırım Fenerbahçe'ye başkan olduğunda bir devrimciydi, kulüp o dönem gruplar tarafından kontrol ediliyordu ve çoğu da Ali Şen'e yakın duruyordu. Şen çok değerli bir Fenerbahçeli olan Vefa Küçük'ü işaret etti ama Aziz Yıldırım kazandı; aslında 20 yıl önce Yıldırım bugünün Ali Koç'u idi.

Böyle bir benzerlik olsa bile büyük farkları vardı çünkü Koç herkesin tanımlanmış görevleri olan ve kararları "ortak akıl"la alan kurumsal kültürü temsil ederken Yıldırım daha çok Makyavelist bir egoyu ve tek adam yönetimini temsil ediyordu, 

Yıldırım devraldığında Fenerbahçe küçüktü ve böyle bir organizasyonun büyümesi için tek adam yönetimi, hızlı karar, hızlı aksiyon şarttı. Böylece Yıldırım statla başlayıp Fenerium'la devam eden müthiş bir hikaye yarattı ama bu arada farkında olmadan kendi sonunu hazırladı. Çünkü Fenerbahçe çok büyümüştü ve artık tek kişinin fiziksel olarak tüm konuları izleyip karar vermesi zordu ama onun gibi yüksek egolu bir karakter bunu kabullenemezdi ve açığı çevresindeki aman efendimcilerle kapattı. Tek adamların etrafında asla güçlü, doğruyu direten insanlar olamayacağı için peş peşe yanlış kararlar verdi, tesisleri kurduktan sonra onun üzerine kurumsal bir organizasyon kurması gerekirken bunu yapmadı.

Genişleyen organizasyon ve bu nedenle bilgiye dayalı kararlar almanın güçlüğü ve Başkan'ın da bunun farkında olmaması fırsatçılara gün doğmasını sağladı, onun otoritesini kullanıp Fenerbahçe diye kendi bireysel egemenliklerini kurdular. Son 6-7 yılda hiçbir karar rasyonel alınmadı Fenerbahçe'de, tamamı bireysel çıkar ve kavgaların sonucuydu, geriye 400-500 milyon avro olduğu söylenen borç kaldı. Lafı uzatmaya gerek yok, o tesisi yaptı bu tesisi yaptı doğru ama varlıklar borcu karşılamıyor: yani mali olarak Fenerbahçe 20 yıl önce olduğundan daha geride şu anda.

Sportif olarak ise çok daha kötü durumda Fenerbahçe, rakipleri taraftar sayısını artırırken taraftar sayısı sabit kaldı, sportif başarıda rakipleri açık ara fark attı, çocuklar artık Fenerbahçeli olmak için neden bulmakta zorlanıyor.

Kısacası biz Ali Koç'a, 20 yıl önce Aziz Yıldırım'a teslim ettiğimizden çok daha kötü bir yönetim teslim ettik.

Belki 20 yıl önce Fenerbahçe'nin malı mülkü yoktu ama zengin bir başkanın zorlanmadan ödeyebileceği kadar bir borcu vardı ve rahatlıkla yönetim önüne bakabiliyordu. Şimdi ise Koç'un bile ödeyemeyeceği kadar büyük bir borcu var ve geleceğe bakmak için ayağındaki bu prangayı taşınabilir hale getirmesi gerekiyor.

Ve herkes şuna alışmalı: Başkanın adamı dönemi kapandı, artık Fenerbahçe'den fayda sağlayan rant sistemi yok. 

20 yıl bekleyeceksiniz...

20 yıl sonra borç 1 milyar avro olmuş ve geçen 20 yılda sadece 6 kere şampiyon olunmuşsa o gün eleştirebilirsiniz.

İlk kurşunu Ali Koç attı ve şimdi konuşmak onun hakkı.