'2 numara' öldü

'2 numara' öldü

19 Haziran 2019 Çarşamba  |   Günlük

Sovyetler Birliği Devlet Güvenlik Komitesi’nin (KGB) ünlü ve tartışmalı ismi, örgütün ideolojik saldırılarla mücadele etmek amacıyla kurulan dairesinin başkanı, bir dönemin tanığı General Filipp Bobkov (fotoğrafta sağda) 94 yaşında hayatını kaybetti.. 

İkinci Dünya Savaşı yıllarında cephede savaşan Bobkov, savaşın ardından Sovyet askeri istihbaratında (GRU) göreve başladı. Sovyetler'in dağıldığı 1991 yılına kadar KGB'de üst düzey görevlerde çalışan Bobkov, 1985-1991 yıllarında örgütün başkan birinci yardımcılığını üstlendi. 

Bobkov'un asıl görevi 1946-1991 yıllarında Sovyetler'i hedef alan dış kaynaklı ideolojik savaş ve sabotajlarla muhalif hareketlere karşı mücadele etmekti. Başkanlığını yaptığı KGB'nin 5.Dairesi görevi, yurt dışından yürütülen ideolojik çalışmalar ve düzenlenebilecek sabotajlara karşı önlem almaktı. Söz konusu dairenin sorumluluk alanında Türkiye dahil Asya ve Orta Doğu ülkeleri de giriyordu. Bobkov Sovyetler'in son yıllarında etnik kökenli çatışmaların önlenmesi için de önemli görevler aldı. Sovyetler'e karşı yürütülen dış kaynaklı ideolojik savaşlarla mücadele bağlamında gazeteci, spor ve kültür çevrelerine kendi ajanlarını sızdırarak istihbarat toplattı.  

1961 yılında uzaya ilk çıkan insan olan Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin'in yurt dışında basın toplantılarını düzenleyen grubun başında yine General Bobkov vardı. İdeolojik mücadele çerçevesinde SSCB'deki akredite yabancı gazeteciler arasında da çalışma yürüttü.  

1977-19178 yıllarında Sovyetler'de ilk terör saldırılarını düzenleyen Ermeni milliyetçilerinin Moskova'daki eylemlerini soruşturan Bobkov, eylemlerin perde arkasını aydınlattı. 

Ancak, dönemin lideri Mihail Gorbaçov’la aralarında ortaya çıkan görüş ayrılıklarının sonucu 1991 yılında emekliye ayrıldı. 

Ayrıca, onu eleştirenler komplo teorilerine yatkın olmak, bilim ve kültür dünyasının önde gelen isimlerini takip ettirerek demokratik özgürlüklerin kısıtlanmasına katkı sağlamakla suçluyordu. Hayatının son yıllarında Bobkov’un kendisi de eleştirilerin bazılarına hak vermiş ve Nobel ödüllü bilim adamı, ünlü insan hakları savunucusu Andrey Saharov’u izlenmesi talimatı verdiği için pişmanlık duyduğunu söylemişti. 

Sivil toplum örgütü Rusya Subayları’nın başkanlığını yürüten General Aleksandr Mihaylov, Bobkov'u "Gerçek bir vatansever, büyük insan ve gerçek bir subay" olarak nitelendirdi. 

Fuad Seferov, Moskova