1 milyar lira nerede?

1 milyar lira nerede?

12 Ekim 2017 Perşembe  |   Mentor

Kulüplerin üç aylık mali tabloları açıklandı ama bir Fenerbahçeli olarak üç büyük kulübün mali tablolarını karşılaştırırken utandığımı söylemeliyim.

Fenerbahçe yönetimi, Fenerbahçe'nin gerçek sahiplerinden ve yatırımcılarından bilgi saklıyor, evet yasal zorunluluk ölçüsünde bilgi vermiş ama diğer kulüplerin verdiği bilgileri saklıyor olmaları utanç verici, bu kulübün gerçek sahibi taraftar ve sen taraftardan bilgi saklıyorsun, ticari sır vs. de savunma değil çünkü rakiplerin saklamıyor.

Onun dışında gelir dinamikleri açısından Fenerbahçe rakipsiz, Galatasaray AŞ.den kulübe usulsüz para harcadığı için 28 milyon TL. geçmiş yıllara ait SPK uyarısı sonucu gelir yazmış, Beşiktaş'da 53 milyon TL. Şampiyonlar Ligi geliri var bunları düzenli gelir olarak dikkate almaz düşerseniz -ki doğrusu budur- başarısız Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın gelir olarak çok önünde, eğer böyle giderse Galatasaray ve Beşiktaş düzenli olarak batar, bu konuda Fenerbahçe'nin o kadar gerisindeler ki en kötü dönemlerinden birini yaşayan Fenerbahçe ile rekabet edemiyorlar.

Eğer bu istisnai gelirleri düşerseniz tek kar eden spor kulübü Fenerbahçe ancak Fenerbahçe diğer kulüplerin aksine gelir gider dağılımını vermiyor, o yüzden detay bilmiyoruz.

Çok defa yazdığım ama camiaya anlatamadığım bir konu var ki bence çok önemli çünkü bu futbolu çürütüyor yok ediyor, geriye dönüşü olmayan şekilde hırpalıyor.

Fenerbahçe yönetimi sürekli futbolun parasını derneğe aktarıyor, üstelik  bu paralar az buz değil, milyar TL.'yi geçti, kaldı ki bu sadece basit tutar, bugünkü değere getirirseniz 1.5-2 milyar TL. eder.

Mevcut durumda derneğin AŞ'ye, yani futbola borcu 442 milyon TL. ancak çeşitli dönemlerde futboldan derneğe para aktarıldı, daha önce yazmıştım tekrarlamak istemiyorum ama kabaca yazayım:

Stat kirası yaklaşık 145 milyonTL., Fenerium 220 milyonTL., mevcut 442 milyon TL ve 160 milyon TL. hisse satışı  (yaklaşık 37 milyon avro satış günü kurları ile)  yaklaşık 1 milyar TL. civarında bir paradan bahsediyoruz ama bu paralar kulübe gittikten sonra izini kaybediyoruz, nereye, nasıl, ne şekilde harcanıyor bilen yok, belki de çok doğru şeylere harcanıyordur ama milyar TL. düzeyinde kontrolsüz para kabul edilebilir değil, daha da kötüsü bu parayı kontrol etmekle yükümlü kongreden bir kişi çıkıp ne yapıyorsunuz demiyor.

Fenerbahçe'nin 1 milyar TL. parası nerede diye merak etmiyorsanız niye kongre üyesi oldunuz?

Yapılan aynı zamanda SPK düzenlemelerine göre de suç, üstelik Borsa İstanbul da daha önce Fenerbahçe yönetimini bu konuda uyardı, ileride yöneticiler bu borcu kendileri ödemek zorunda kalabilirler, çok yanlış yapıyorlar.

Ben gerçekten anlayamıyorum, gelirin temel kaynağı futbol olan bir spor organizasyonu futbolu bu denli güç duruma neden düşürüyor, adeta altın yumurtlayan tavuğu kesiyorlar,  düşünün Kartal Yuvası'nın cirosu Fenerium'u geçti, bu adeta gök kubbenin ters dönmesi kadar olağandışı bir olay; futbola nasıl zarar verildiğini anlayasınız diye yazıyorum.

Fenerbahçe Futbol A.Ş. derneğe aktarılan bu paralar olmasa hiç borcu olmayan bir şirket olur, ayrıca kasasında da parası olur. Böyle bir Fenerbahçe A.Ş.'nin piyasa değeri bir kaç milyar doları aşar.

İki konu çok önemli;

- Derneğe aktarılan paralar nereye gidiyor, tesislere harcandıysa hangi tesise, ne kadar, nasıl harcandı çünkü sadece amatör şube zararı bu rakamı açıklamıyor.

- Bu paralarla ne yapılıyor ki Fenerbahçe'nin en büyük gelir kaynağı futbol her geçen gün daha kötü bir finansal tabloya mahkum ediliyor ve rekabet şansı yok edilerek adeta bilerek küçültülüyor.

Bu AŞ.'den futbola bu ölçüde bu büyüklükte ve bu sıklıkta para aktarmak yasal değil , dernek yöneticileri hem hapis hem de maddi cezalarla yüzleşebilir.

Sonuç; Fenerbahçe'nin gelir dinamikleri Galatasaray ve Beşiktaş'ı adete düzenli olarak iflasa mahkum ediyor, asla Fenerbahçe kadar kazanamıyorlar ama onun kadar harcayıp borçlanıyorlar yani borca batmak adeta Fenerbahçe'nin rakipleri için rekabetin doğasında var.

Ama bunun olması için Fenerbahçe'nin çok iyi yönetilmesi gerekiyor bugün için öyle olduğunu söylemek çok zor.